Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) w 2022 roku zorganizuje swoją doroczną konferencję stacjonarnie w Davos. Spotkanie przywódców politycznych, szefów największych korporacji, ekspertów oraz wybranych dziennikarzy i intelektualistów planowane jest na 22-26 maja.
- Po wszystkich wirtualnych spotkaniach, które odbyły się w ciągu ostatnich dwóch lat, liderzy ze świata polityki, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego muszą wreszcie ponownie zebrać się osobiście – powiedział w oświadczeniu założyciel i przewodniczący WEF Klaus Schwab cytowany przez agencję Reuters.
Zaznaczył, że trzeba „stworzyć atmosferę zaufania, która jest naprawdę potrzebna do przyspieszenia wspólnych działań i stawienia czoła licznym wyzwaniom, przed którymi stoimy”.
- Tematy na agendzie obejmą ożywienie pandemiczne, walkę ze zmianami klimatycznymi, budowanie lepszej przyszłości pracy, przyspieszanie kapitalizmu interesariuszy i wykorzystanie technologii czwartej rewolucji przemysłowej – stwierdził.
Schwab podkreślił, że sytuacja pandemiczna będzie stale monitorowana, a podczas konferencji zostanie zapewnione konieczne bezpieczeństwo.
Światowe Forum Ekonomiczne
Światowe Forum Ekonomiczne to szwajcarska fundacja non-profit założona w 1971 roku przez Klausa W. Schwaba
Najbardziej znana jest z organizacji corocznej konferencji w Davos, która jest spotkaniem prezesów światowych korporacji, przywódców politycznych oraz intelektualistów i dziennikarzy. Bierze w nim udział około 2000 osób.
Oprócz konferencji w Davos fundacja organizuje również spotkania regionalne oraz publikuje raporty.
Jak każda fundacja posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi podkreślają, że Davos jest miejscem debaty na temat głównych społecznych i ekonomicznych problemów, ponieważ wśród uczestników obecni są przedstawiciele największych ekonomicznych organizacji i najbardziej wpływowych organizacji politycznych, a także intelektualistów.
Krytycy natomiast punktują, że WEF to tylko forum biznesu, na którym najbogatsze przedsiębiorstwa mogą łatwo negocjować umowy między sobą, a także wywierać nacisk na najbardziej wpływowych polityków świata.
