Historia Służby Ochrony Państwa
SOP, czyli Służba Ochrony Państwa jest formacją umundurowaną. Podlega Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Funkcjonariusze mają obowiązek ochraniać osoby rządzące w Polsce, a także obiekty rządowe. Jest to zapisane w art. 392 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 o Służbie Ochrony Państwa. Wraz z 1 lutego 2018 roku, SOP zastąpiło Biuro Ochrony Rządu.
12 czerwca funkcjonariusze SOP mają okazję świętować. Pierwszym założeniem święta jest upamiętnienie powstania Brygady Ochronnej, która powstała w 1924 roku z inicjatywy Zygmunta Hübnera. Brygada miała za zadanie chronić prezydenta RP. Wszystko wzięło swój początek po wydarzeniach z 16 grudnia 1922, kiedy to Eligiusz Niewiadomski zamordował prezydenta Gabriela Narutowicza. Drugim powodem do świętowania, jest hołd żołnierzom i funkcjonariuszom wszystkich formacji, którzy na przestrzeni wszystkich dziejów Polski z honorem pełnili służbę ochronną w kraju, a także poza jej granicami.
W 2018 roku, Biuro Ochrony Rządu przekształciło się w Służbę Ochrony Państwa na mocy art. 7 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa.
Co musi zrobić kandydat, aby stać się funkcjonariuszem SOP?
Według oficjalnej strony Służby Ochrony Państwa, postępowanie kwalifikacyjne odbywa się w dwóch etapach.
Kandydat musi najpierw złożyć podanie o przyjęcie do służby, kwestionariusz osobowy, a także dokumenty, które potwierdzą, że ma odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Następnie kandydat przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną. Ustala się wtedy jego predyspozycje zawodowe. Funkcjonariusze przeprowadzają test wiedzy danego kandydata, a także badania psychologiczne i test sprawnościowy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Dopiero wtedy sprawdza się, czy dane, które podał kandydat na etapie wstępnej rekrutacji, są prawdziwe. Dane są sprawdzane w rejestrach, ewidencji i kartotekach. Sprawność fizyczna kandydata, a także ta psychiczna jest orzekana na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Na koniec etapu pierwszego przeprowadza się badania psychofizjologiczne.
Drugi etap kwalifikacji do SOP i uwagi dla chętnych
Drugi etap rozpoczyna się tym, że kandydat może zostać poddany badaniu na zawartość w organizmie środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji. Niepoddanie się badaniom lub czynnościom, o których mowa w ust. 2 i 3 ustawy o Służbie Ochrony Państwa z dnia 8 grudnia 2017 (Dz. U. z 2023 r. poz. 66, z późn. zm.), spowoduje, że funkcjonariusze SOP odstąpią od prowadzenia dalszego postępowania kwalifikacyjnego.
Cały proces kwalifikacji kończy się oceną spełnienia przez kandydata warunków do pełnienia służby w Służbie Ochrony Państwa, a także jego predyspozycji i przydatności do służby.
Ważna uwaga dla kandydatów. Postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydata do służby zakończy się umieszczeniem jego danych na liście kandydatów. Kandydaci, którzy się dostaną do służby w SOP, jak i ci, którzy zostaną odrzuceni, są powiadamiani pisemnie. W takim liście, poza decyzją i danymi kandydata, znajduję się liczba punktów, którą dany kandydat zdobył, informacja o umieszczeniu go na liście i co ważne, termin rozpoczęcia służby. Jeśli kandydat został przyjęty, ale zostaje umieszczony na liście oczekujących, zawiadamia się go o możliwym terminie przyjęcia. Kandydat taki nie musi jeszcze raz przechodzić egzaminów i testów.
Źródło: SOP.GOV.PL
dś