Święto Służby Ochrony Państwa. Jaka jest jej historia i jak wygląda rekrutacja kandydatów?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
12 czerwca to dzień, w którym okazję do świętowania mają wszyscy funkcjonariusze i pracownicy cywilni Służby Ochrony Państwa. Z jakiej okazji oni świętują i co musi zrobić kandydat, aby dołączyć do nich?

Historia Służby Ochrony Państwa

SOP, czyli Służba Ochrony Państwa jest formacją umundurowaną. Podlega Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Funkcjonariusze mają obowiązek ochraniać osoby rządzące w Polsce, a także obiekty rządowe. Jest to zapisane w art. 392 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 o Służbie Ochrony Państwa. Wraz z 1 lutego 2018 roku, SOP zastąpiło Biuro Ochrony Rządu.

12 czerwca funkcjonariusze SOP mają okazję świętować. Pierwszym założeniem święta jest upamiętnienie powstania Brygady Ochronnej, która powstała w 1924 roku z inicjatywy Zygmunta Hübnera. Brygada miała za zadanie chronić prezydenta RP. Wszystko wzięło swój początek po wydarzeniach z 16 grudnia 1922, kiedy to Eligiusz Niewiadomski zamordował prezydenta Gabriela Narutowicza. Drugim powodem do świętowania, jest hołd żołnierzom i funkcjonariuszom wszystkich formacji, którzy na przestrzeni wszystkich dziejów Polski z honorem pełnili służbę ochronną w kraju, a także poza jej granicami.

W 2018 roku, Biuro Ochrony Rządu przekształciło się w Służbę Ochrony Państwa na mocy art. 7 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa.

Co musi zrobić kandydat, aby stać się funkcjonariuszem SOP?

Według oficjalnej strony Służby Ochrony Państwa, postępowanie kwalifikacyjne odbywa się w dwóch etapach.

Kandydat musi najpierw złożyć podanie o przyjęcie do służby, kwestionariusz osobowy, a także dokumenty, które potwierdzą, że ma odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Następnie kandydat przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną. Ustala się wtedy jego predyspozycje zawodowe. Funkcjonariusze przeprowadzają test wiedzy danego kandydata, a także badania psychologiczne i test sprawnościowy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Dopiero wtedy sprawdza się, czy dane, które podał kandydat na etapie wstępnej rekrutacji, są prawdziwe. Dane są sprawdzane w rejestrach, ewidencji i kartotekach. Sprawność fizyczna kandydata, a także ta psychiczna jest orzekana na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Na koniec etapu pierwszego przeprowadza się badania psychofizjologiczne.

Drugi etap kwalifikacji do SOP i uwagi dla chętnych

Drugi etap rozpoczyna się tym, że kandydat może zostać poddany badaniu na zawartość w organizmie środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji. Niepoddanie się badaniom lub czynnościom, o których mowa w ust. 2 i 3 ustawy o Służbie Ochrony Państwa z dnia 8 grudnia 2017 (Dz. U. z 2023 r. poz. 66, z późn. zm.), spowoduje, że funkcjonariusze SOP odstąpią od prowadzenia dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

Cały proces kwalifikacji kończy się oceną spełnienia przez kandydata warunków do pełnienia służby w Służbie Ochrony Państwa, a także jego predyspozycji i przydatności do służby.

Ważna uwaga dla kandydatów. Postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydata do służby zakończy się umieszczeniem jego danych na liście kandydatów. Kandydaci, którzy się dostaną do służby w SOP, jak i ci, którzy zostaną odrzuceni, są powiadamiani pisemnie. W takim liście, poza decyzją i danymi kandydata, znajduję się liczba punktów, którą dany kandydat zdobył, informacja o umieszczeniu go na liście i co ważne, termin rozpoczęcia służby. Jeśli kandydat został przyjęty, ale zostaje umieszczony na liście oczekujących, zawiadamia się go o możliwym terminie przyjęcia. Kandydat taki nie musi jeszcze raz przechodzić egzaminów i testów.

Źródło: SOP.GOV.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nierob
Ja mam 64 lata i czuje się na siłach aby do nich wstąpić.Moge im parzyć kawe i otwierać bramę...
N
Nick
12 czerwca, 14:09, Gość:

Aby dostać pracę w SOP wystarczy być pisowskim DURNIEM!!!!!!!!!!!!!

Czyli cala twoja rodzina w sop?

p
pracującynanich
15 letni emeryci nieroby z bolszewickimi przywilejami ! Kiedy emerytura po 15 latach dla wszystkich i 70 procent ostatniej wypłaty !
G
Gość
Aby dostać pracę w SOP wystarczy być pisowskim DURNIEM!!!!!!!!!!!!!
M
Mboma
12 czerwca, 13:10, podatnik:

Przecież w SOP pracują sami kretyni.

12 czerwca, 13:33, Qu:

kretyn to podstawowa jednostka spoleczna w tym kraju - kto nie jest kretynem niech pierwszy rzuci kamieniem w morawieckiego ;]

Ty na pewno nie rzucisz

A
Adam
Nic ciekawego w tej formacji !
Q
Qu
12 czerwca, 13:10, podatnik:

Przecież w SOP pracują sami kretyni.

kretyn to podstawowa jednostka spoleczna w tym kraju - kto nie jest kretynem niech pierwszy rzuci kamieniem w morawieckiego ;]

Wróć na i.pl Portal i.pl