Sytuacja na granicy Polski z Białorusią. Dużo prób nielegalnego przekroczenia przez migrantów

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m
Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m twitter.com/Straz_Graniczna
Łącznie 151 cudzoziemców próbowało od piątku do niedzieli nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Migranci usiłowali m.in. sforsować graniczną rzekę Leśna Prawa.

Spis treści

151 prób nielegalnego przekroczenia granicy

W piątek do Polski nielegalnie usiłowało przedostać się 21 osób, w sobotę – 53, a w niedzielę 77.

Wszystkie próby podjęto w woj. podlaskim, w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy. Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży migranci usiłowali m.in. sforsować graniczną rzekę Leśna Prawa.

Z danych podlaskiej Straży Granicznej wynika, że w styczniu zanotowała ona 87, zaś w lutym – 356 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Liczba prób w styczniu i lutym jest mniejsza niż we wcześniejszych miesiącach. W grudniu, gdy nastąpił znaczny ich spadek, takich prób było ok. 450 na odcinku, za którego ochronę odpowiada Podlaski Oddział Straży Granicznej. W 2023 roku – blisko 26 tys.

Zapora na granicy z Białorusią

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

Straż Graniczna wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w woj. lubelskim. To konsorcjum firm Elektrotim SA z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 280 mln zł, to głównie środki unijne.

Zabezpieczenia mają powstać na 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów z kamerami. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisano umowę z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl