Sytuacja na granicy Polski z Białorusią. Dużo prób nielegalnego przekroczenia przez migrantów

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m
Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m twitter.com/Straz_Graniczna
Łącznie 151 cudzoziemców próbowało od piątku do niedzieli nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Migranci usiłowali m.in. sforsować graniczną rzekę Leśna Prawa.

Spis treści

151 prób nielegalnego przekroczenia granicy

W piątek do Polski nielegalnie usiłowało przedostać się 21 osób, w sobotę – 53, a w niedzielę 77.

Wszystkie próby podjęto w woj. podlaskim, w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy. Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży migranci usiłowali m.in. sforsować graniczną rzekę Leśna Prawa.

Z danych podlaskiej Straży Granicznej wynika, że w styczniu zanotowała ona 87, zaś w lutym – 356 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Liczba prób w styczniu i lutym jest mniejsza niż we wcześniejszych miesiącach. W grudniu, gdy nastąpił znaczny ich spadek, takich prób było ok. 450 na odcinku, za którego ochronę odpowiada Podlaski Oddział Straży Granicznej. W 2023 roku – blisko 26 tys.

Zapora na granicy z Białorusią

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

Straż Graniczna wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w woj. lubelskim. To konsorcjum firm Elektrotim SA z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 280 mln zł, to głównie środki unijne.

Zabezpieczenia mają powstać na 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów z kamerami. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisano umowę z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl