Spis treści
Wzrost wskaźnika zmiany sytuacji, ale nastroje nadal negatywne
Zgodnie z najnowszym raportem GUS, sytuacja w rolnictwie nie jest korzystna, a prognozy na najbliższe półrocze są pesymistyczne.
„W ocenie rolników zarówno zmiany, jakie miały miejsce w II półroczu 2023 r., jak i bieżąca sytuacja gospodarstw rolnych kształtowały się niekorzystnie. Również prognozy na I półrocze 2024 r. są pesymistyczne”.
Jednocześnie GUS odnotował wzrost wartości wskaźnika zmiany sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego o 3,6 pkt. proc. w porównaniu z I półroczem 2023 r.
Co ciekawe, nastroje rolników były jednak mniej negatywne w porównaniu z poprzednią edycją badania. Czy to oznacza, że sytuacja w rolnictwie zaczyna się poprawiać, a rolnicy są coraz bardziej optymistyczni? Na razie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale na pewno warto śledzić dalsze raporty GUS w tej sprawie.
Pesymistyczne oceny rolników indywidualnych i producentów roślin
GUS podaje, że osoby kierujące gospodarstwami indywidualnymi wyraziły bardziej pesymistyczne opinie o zmianach, jakie zaszły w II półroczu 2023 r., a także o sytuacji bieżącej niż użytkownicy gospodarstw osób prawnych i niemających osobowości prawnej.
Co więcej, z badania wynika, że kierujący gospodarstwami prowadzącymi produkcję roślinną ocenili koniunkturę mniej korzystnie, niż użytkownicy gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą. Jednocześnie wyrazili więcej negatywnych opinii na temat przyszłej ogólnej sytuacji swoich gospodarstw rolnych. To może wskazywać na to, że producenci roślin mają obecnie do czynienia z większymi wyzwaniami niż producenci zwierzęcych produktów rolnych.
Młodzi rolnicy i nowicjusze na polu mniej pesymistyczni
Według GUS, najmniej pesymistyczne oceny wyrażali młodzi rolnicy (poniżej 25 lat), a także osoby prowadzące gospodarstwo rolne przez okres 2–5 lat. To oznacza, że młode pokolenie rolników, pomimo trudnej sytuacji, patrzy na przyszłość przez pryzmat optymizmu i nadziei. Może to być związane z ich młodością, entuzjazmem i gotowością do podejmowania nowych wyzwań.
Podobnie, rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa od 2 do 5 lat, również wyrażali mniej pesymistyczne oceny. Możliwe, że ten krótki okres prowadzenia gospodarstwa rolnego pozwolił im zdobyć potrzebne doświadczenie i umiejętności, ale jednocześnie nie wystarczająco długo, aby doświadczyć pełni trudności związanych z tym zawodem.
Podsumowując, najnowsze dane GUS pokazują, że polskie rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami. Rolnicy mają do czynienia z niekorzystną sytuacją i pesymistycznymi prognozami. Jednak młodzi rolnicy i ci, którzy prowadzą gospodarstwa od 2 do 5 lat, wyrażają mniej pesymistyczne oceny. To daje nadzieję, że przyszłość polskiego rolnictwa może być jaśniejsza, niż obecne dane mogą sugerować.
(PAP Biznes)
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Źródło:
