Szczecin. Nowi lekarze nie mogą leczyć, ponieważ nie ma papieru na dyplomy. Ministerstwo zdrowia odpowiada na zarzuty

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Nowi lekarze-specjaliści nie mogą leczyć pacjentów ponieważ nie uzyskali dyplomów w wersji papierowej
Nowi lekarze-specjaliści nie mogą leczyć pacjentów ponieważ nie uzyskali dyplomów w wersji papierowej Fot. Pixabay
Nowi lekarze, którzy wiosną tego roku zdali egzaminy na specjalizację, nie mogą w oparciu o nie leczyć pacjentów. Powodem takiej sytuacji ma być brak specjalnego papieru służącego do wydruku dyplomu lekarskiego, bez którego - jak informuje portal "Salon24" - lekarze nie mogą przyjmować pacjentów. Nie mogą oni wykonywać specjalistycznych badań oraz ich opisów. Według portalu "Salon24" tacy lekarze nie mogą podać choremu na raka chemii ani wykonać opisu tomografii komputerowej.

- To jest niepojęte. Nie wyrabiamy 10 mld zł z planu NFZ, brakuje lekarzy specjalistów, a tutaj pozwalamy sobie na takie sytuacje i ignorancję w stosunku do medyków - przekazują w mediach społecznościowych lekarze.

Jak poinformowali portal "Salon24", w ostatnim czasie zmieniły się przepisy dotyczące wystawiania dyplomów, które obecnie zakładają, że do ich wydruku należy użyć specjalnego papieru. Niestety ta informacja miała nie zostać nagłośniona, a Centrum Egzaminów Medycznych miało być nieprzygotowane na taką sytuację.

W związku z tym, lekarze nie mogą wrócić do pracy jako specjaliści, ponieważ nie są nimi w świetle przepisów. Dowodem uzyskania specjalizacji, czyli zdania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, jest dyplom w formie papierowej. Przepisy nie regulują kwestii e-dyplomu, który mógłby wystarczyć nowym lekarzom-specjalistom. Szpitale nie zatrudnią przez to lekarzy jako specjalistów danej dziedzinie.

Konsekwencje dla pacjentów

W takiej sytuacji głównym problemem stają się konsekwencje dla pacjentów, którzy nie będą mogli skorzystać z pomocy nowych lekarzy-specjalistów.

- Pomijając uprawnienia, to bez specjalizacji onkolog nie może podać choremu na raka chemii. Lekarz bez tego dyplomu, choć ze zdanym egzaminem, nie może zrobić opisu tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy rentgena - wyjaśnia portalowi "Salon24" jeden z lekarzy, którego dane personalne nie zostały podane.

- Ludzie nie mogą zacząć drugiej specjalizacji, bo bez dyplomu nie mają de facto skończonej pierwszej. Szpitale bez odpowiedniej liczby specjalistów mogą też stracić kontrakty z NFZ. W dalszej kolejności to brak podwyżek dla lekarzy, którzy zdając egzamin, mają większe kwalifikacje - dodaje.

Centrum Egzaminów Medycznych miało nie udzielić informacji

Dziennikarze portalu "Salon24" mieli skierować zapytanie w tej sprawie do Centrum Egzaminów Medycznych, które nie udzieliło jednak odpowiedzi. Dziennikarz mieli usłyszeć, że dyrektor prof. dr hab. n. med. Beata Pepłońska jest aktualnie nieobecna.

- Proszę spróbować później, ja nie mogę udzielić żadnej informacji - miał poinformować portal sekretariat CEM.

Łukasz Jankowski, który - jak informuje portal "Salon24" - pełni funkcję prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, napisał w mediach społecznościowych, że "trudności z drukiem dyplomów mogą przeciągnąć się nawet do września, w związku z tym CEM wyda zaświadczenia dotyczące specjalizacji i zdania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego".

Ministerstwo zdrowia odpowiada na zarzuty

Na artykuł opublikowany w portalu "Salon24" odpowiedziało na Twitterze ministerstwo zdrowia.

"Dyplom PES, zgodnie z nowymi przepisami, ma wysoki standard bezpieczeństwa. Ale teza o niemożliwości leczenia bez tego dokumentu to kłamstwo. CEM wydaje na bieżąco zaświadczenia. Zdanie egzaminu i ukończenie szkolenia jest równoznaczne z możliwością leczenia jako specjalista" - możemy przeczytać w oświadczeniu opublikowanym przez ministerstwo zdrowia.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa odpowiedział na oświadczenie ministerstwa.

"Wyjątkowo ciekawa teza biorąc pod uwagę że każdy pracodawca chce dyplom a nie zaświadczenie. Musi to dojść do Prezesa OIL w Szczecinie, aby w CEM nie odbijali lekarzy i lekarzy dentystów? CEM dało ciała... niestety" - napisał na Twitterze Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl