„Szczęśliwej Polski już czas” – orędzie noworoczne premiera Donalda Tuska

Piotr Kobyliński
Opracowanie:
Premier Donald Tusk wygłosił orędzie noworoczne.
Premier Donald Tusk wygłosił orędzie noworoczne. Fot: Darek Delmanowicz / PAP
- Rok 2023 w historii Polski zapisze się jako czas przełomu. Był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i tryumfu demokracji; udało nam się pobić rekord wyborczej frekwencji – mówił premier Donald Tusk w swoim noworocznym orędziu wyemitowanym na antenie TVP1. Orędzie wzbudziło skrajne opinie. Tymczasem jutro swoje orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

– Drodzy państwo, powoli żegnamy rok 2023. Co to był za rok? W historii Polski zapisze się jako czas przełomu. Chcę wam za ten rok bardzo podziękować – powiedział premier Donald Tusk, rozpoczynając orędzie noworoczne.

Rok pełen emocji i sporów

Dodał, że mijający rok "był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i tryumfu demokracji".

– Udało nam się pobić rekord wyborczej frekwencji. Mijające miesiące nauczyły nas, że niemożliwe staje się możliwe i oto dziś, ja - w telewizji publicznej - już jako premier RP mogę powtórzyć przed wami ślubowanie, które złożyłem podczas Marszu Miliona Serc: zwyciężymy - to już się stało, rozliczymy zło - to już się dzieje, naprawimy krzywdy - to tez już zaczynamy. I najważniejsze - pojednamy – powiedział Tusk.

Szef rządu jednocześnie zaznaczył, że pojednanie "będzie prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem".

Komentarze po wygłoszonym orędziu

Po zakończeniu przemówienia szefa rządu, w sieci zaczęły pojawiać się komentarze.

- Orędzie Tuska to pustosłowie bez żadnego znaczenia. Jego czyny mówią więcej: łamanie Konstytucji RP na każdym kroku, niszczenie i „likwidowanie” - napisała Beata Szydło, była wicepremier Polski.

- Słodycz się leje z telewizora … - stwierdził prof. Zdzisław Krasnodębski.

- Premier Donald Tusk o najważniejszym i najtrudniejszym zadaniu w nowym roku. To pojednanie i odbudowa wspólnoty. Jestem przekonana, że tak się stanie! Szczęśliwej Polski już czas - napiała senator Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Infantylne banały. I nic więcej - napisał poseł do Parlamentu Europejskiego Witold Waszczykowski.

- "Szczęśliwej Polski już czas". Najważniejszy przekaz z dzisiejszego orędzia Donalda Tuska. Dużo sympatycznych gestów, pogodnie zbudowanych przekazów i obietnica pojednania rodaków. Koniec wojny polsko-polskiej. I ten znaczek TVP 1 przy premierze Donalda Tuska. Będzie dobry, pomyślny nowy, 2024 rok. Uff - czytamy we wpisie Bogdana Zdrojewskiego z Platformy Obywatelskiej.

- Tyran bełkotał coś o pojednaniu. Tak, będzie pojednanie, ale dopiero po rozliczeniu obecnie rządzących za zdruzgotanie wizerunku Polski i łamanie prawa - tak wystąpienie Donalda Tuska ocenił poseł PiS Michał Wójcik.

- Pojednanie - najważniejsze na najbliższy czas! - napisała posłanka PO Maria Janyska.

- Najważniejsza obietnica premiera Donalda Tuska w jego orędziu noworocznym: w tych niebezpiecznych czasach Polska już nigdy nie będzie samotna - to z kolei fragment, który zwrócił uwagę Roberta Tyszkiewicza z PO.

- Pojednanie, prawda, praworządność - a świstak siedzi i zawija je w te w sreberka - skomentował natomiast senator PiS Marek Pęk.

W niedzielę orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda

Z kolei prezydent Andrzej Duda - jak zapowiadał w piątek szef jego gabinetu Marcin Mastalerek - orędzie noworoczne wygłosi w niedzielę, 31 grudnia, o godz. 20:00.

- Prezydent będzie mówił o mijającym roku i planach na nowy rok. Oczywiście powie o sprawie mediów publicznych, bo jest to sprawa, która rozgrzała opinię publiczną, ale głównie będzie skupiał się na najważniejszym wyzwaniu na 2024 rok, na zapewnieniu Polakom bezpieczeństwa - wskazywał prezydencki minister.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl