Szef Rady Najwyższej Ukrainy na obchodach 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Warszawie. „Sprawa wyraźnie akcentowana przez marszałek Sejmu”

Lidia Lemaniak
Wideo
od 16 lat
– Wobec 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej marszałek Sejmu Elżbieta Witek przez wiele tygodni w swoich nieoficjalnych, dyplomatycznych działaniach starała się wpływać na stanowisko Ukrainy w tej sprawie – powiedział i.pl rozmówca z Sejmu. W Warszawie, w obchodach rocznicy, weźmie udział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. – To możliwe także dlatego, że kwestia Wołynia była jednoznacznie i wyraźnie akcentowana przez marszałek Sejmu – dodaje nasz rozmówca.

Marszałek Sejmu zaangażowana w pomoc Ukrainie

Zaangażowanie w pomoc Ukrainie jest od samego początku wojny głównym celem aktywności marszałek Sejmu Elżbiety Witek na arenie międzynarodowej.

- Podczas wszystkich wizyt zagranicznych, ale też spotkań międzynarodowych odbywających się w Polsce, marszałek Sejmu podnosi sprawę realnego i ciągłego wsparcia dla Ukrainy. Spotkania i rozmowy odbywają się regularnie, zawiązały się silne sojusze z przewodniczącymi innych parlamentów, nie tylko z naszej części Europy. Relacje ze stroną ukraińską są bardzo bliskie, a tematy rozmów koncentrują się nie tylko wokół pomocy militarnej, humanitarnej, dyplomatycznej, ale też innych kluczowych na linii Warszawa – Kijów – mówi i.pl Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

W nieoficjalnych rozmowach poruszała kwestię Wołynia

Inny rozmówca i.pl z Sejmu podkreśla, iż „jednocześnie, wobec 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, marszałek Sejmu przez wiele tygodni w swoich nieoficjalnych, dyplomatycznych działaniach starała się wpływać na stanowisko Ukrainy w tej sprawie”.

- Dużym sukcesem tych starań było głośne wystąpienie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka na forum Sejmu, do którego doszło w maju – zauważa nasz rozmówca.

- Zbliża się 80. rocznica straszliwych wydarzeń na Wołyniu. Rozumiemy wasz ból po stracie swoich najukochańszych. Wszystkim rodzinom i potomkom ofiar ówczesnych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy szczerego współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach. Pamięć, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale służy jako ostrzeżenie, że nic takiego nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami – powiedział wówczas szef ukraińskiego parlamentu. Posłowie odpowiedzieli mu oklaskami na stojąco.

Szef Rady Najwyższej Ukrainy na obchodach 80. rocznicy rzezi wołyńskiej

We wtorek, 11 lipca, przypada 80. rocznica krwawej niedzieli. W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, które odbędą się w Warszawie weźmie udział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. - To możliwe także dlatego, że kwestia Wołynia była jednoznacznie i wyraźnie akcentowana przez marszałek Sejmu – mówi nasz rozmówca.

O godz. 10:30 marszałek Sejmu i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy wezmą udział we mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Następnie, o godz. 13:00, wezmą udział w Apelu Pamięci oraz ceremonii złożenia wieńców przez Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-1947 na Skwerze Wołyńskim.

od 16 lat

lena

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rolnik Maszewo
Chcemy ekshumacji 3 tysięcy polskich wsi. Kości musza być wykopane i godnie pochowane.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl