Chodzi o szlak, który wiedzie spod dolne stacji kolejki na sam szczyt. Szlak ten został zamknięty przez PTTK na początku lipca. Wszystko po tym, gdy jedna z mieszkanek os. Gładkie w Zakopanem postawiła odcinku szlaku kasę i zaczęła pobierać pieniądze od turystów idących zarówno w górę, jak i na dół. Kobieta twierdziła, że może zamknąć szlak, bo jej rodzina nigdy nie została z tego terenu wywłaszczona. Innego zdania są Polskie Koleje Linowe. Spółka wystąpiła do sądu w tej sprawie.
- Sąd nakazał również osobom blokującym przejście usunięcie elementów budowli zlokalizowanych na tych działkach. Jednocześnie upoważnił PKL do usunięcia elementów budowli i urządzeń wzniesionych na szlaku – informuje spółka.
Spółka dodaje, że działki, które zostały zablokowane przez osobę naruszającą prawo, zgodnie z zapisami w księdze wieczystej są własnością Skarbu Państwa oraz PKL. Ich blokowanie było niezgodne z prawem i naruszało własność, co znalazło potwierdzenie w postanowieniu sądu.
- Wyznaczając w 2021 roku szlak na Gubałówkę PKL zaprezentowały nam dokumenty, które świadczyły o tym, że spółka oraz Skarb Państwa są właścicielami tego terenu. Dlatego z pełną świadomością oznakowaliśmy ten szlak. Postanowienie Sądu w Zakopanem jest dla nas potwierdzeniem, że wyznaczony wówczas szlak, został otwarty w zgodzie z prawem i na działkach o uregulowanym statusie prawnym. Postanowienie sądu jest dla nas podstawą, by ponownie otworzyć szlak na Gubałówkę, który przebiega po lewej stronie torów kolei linowo-terenowej PKL - mówi Łukasz Palider, prezes zarządu Oddziału Tatrzańskiego PTTK.
Historia związana z pobieraniem opłat za przejście na Gubałówkę i blokowaniem nieruchomości trwa od kilku lat. W ubiegłych latach prywatni właściciele stawiali na stoku Gubałówki punkty poboru opłat żądając od turystów pieniędzy za przejście po ich nieruchomości. - Każdy ma prawo do pobierania opłat za przejście po swoich nieruchomościach, jednakże tego typu działanie powoduje, iż górale i Zakopane może być postrzegane jako miejsce, w którym za wszystko trzeba zapłacić. Dlatego w 2021 roku PKL przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) podjęły decyzję o przygotowaniu terenu i wytyczeniu nowego bezpłatnego szlaku, którym turyści mogą dotrzeć na Gubałówkę – dodaje PKL.
Obecnie na Gubałówkę można dojść dwoma darmowymi szlakami - czarnym szlakiem ponownie udostępnionym od 14 września 2023 r., oraz szlakiem niebieskim – prowadzącym przez Walową Górę.
Afera na Gubałówce w Zakopanem. Górale zagrodzili szlak, pos...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]