Szwajcaria i Włochy zmienią swoją granicę w Alpach. Powód? Topnienie lodowców spowodowane globalnym ociepleniem

Grzegorz Kuczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Projekt umowy o zmianie granicy między Włochami i Szwajcarią został sporządzony przez wspólną komisję w maju 2023 roku. Szwajcaria oficjalnie zatwierdziła go w ubiegły piątek, a Włochy mają to zrobić wkrótce.

Granica zostanie zmodyfikowana na obszarach Plateau Rosa, schroniska Carrel i Goba di Rollin. Region ten jest zapleczem szczytu Matterhorn, jednego z najwyższych i najbardziej spektakularnych szczytów alpejskich oraz wielu ośrodków narciarskich.

Globalne ocieplenie

Potrzeba ponownego wytyczenia linii granicznych powstała, ponieważ wiele odcinków granicy w górach przebiega wzdłuż naturalnych linii: pasm górskich, krawędzi lodowców lub wiecznego śniegu. Rosnące temperatury oraz topniejący lód i śnieg przesunęły wiele z tych punktów orientacyjnych.

Strona szwajcarska stwierdziła, że nowe rozgraniczenie będzie uwzględniać interesy gospodarcze obu krajów. Dokładne zmiany zostaną podane do wiadomości publicznej po podpisaniu traktatu.

Według Swiss Glacier Monitoring Service, ze względu na rosnące roczne temperatury, Szwajcaria straci 4 procent pokrywy lodowej w Alpach w 2023 roku i 6 procent w 2022 roku. Tak więc w ciągu zaledwie dwóch lat powierzchnia lodowców zmniejszyła się o 10 procent - tyle samo, co w ciągu trzech dekad między 1960 a 1990 rokiem. W ostatnich latach lata w Alpach były gorące, a zimy mało śnieżne. Niektóre małe lodowce już przestały istnieć.

źr. BBC, Radio Swoboda

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Wracają białe mroźne zimy i to też z powodu zmian klimatu ponieważ klimat zawsze się zmienia.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl