Ta branża zatrudnia milion osób. 200 firm już ogłosiło upadłość. Pomóc może CPK

PAP
Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Wąska specjalizacja, konsolidacje oraz Centralny Port Komunikacyjny mogłyby uratować firmy z branży transportowej - uważają analitycy PIE.
Wąska specjalizacja, konsolidacje oraz Centralny Port Komunikacyjny mogłyby uratować firmy z branży transportowej - uważają analitycy PIE. materiały prasowe CPK, 123 rf
Polskie firmy z branży TSL stają się coraz mniej konkurencyjne, a koniunktura na rynku usług transportowych się pogorszyła - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Impuls rozwojowy dla sektora przyniosłyby inwestycje związane z CPK.

Spis treści

Polska branża TSL (transport, spedycja i logistyka) stoi w obliczu poważnych wyzwań, które wpływają na jej konkurencyjność. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, spada popyt na usługi transportowe w Unii Europejskiej, a koszty utrzymania firm rosną. Główne przyczyny to regulacje wynikające z Pakietu Mobilności oraz rosnące ceny paliw.

Polskim firmom trudniej konkurować z przewoźnikami zza wschodniej granicy

Polskim przedsiębiorcom coraz trudniej konkurować z tańszymi przewoźnikami zza wschodniej granicy. Sezon letni, który zazwyczaj przynosi ożywienie na rynku, w tym roku nie spełnił oczekiwań. Utrzymujący się pesymizm wśród przedstawicieli branży TSL potwierdza Miesięczny Indeks Koniunktury PIE.

"Utrzymującą się przewagę nastrojów pesymistycznych wśród przedstawicieli branży TSL potwierdza Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) PIE. W lipcu br. odsetek firm TSL mających płynność finansową wystarczającą na więcej niż 3 miesiące spadł z 58 proc. do 49 proc. (m/m)" - podał PIE.

Według danych PIE, nastąpił również spadek udziału firm ze wzrostem wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień. Wiele przedsiębiorstw obawia się, że ich sytuacja finansowa pogorszy się w nadchodzących miesiącach. Blisko jedna piąta przedsiębiorców z branży TSL uważa, że ogólna sytuacja w ich firmie pogorszy się w najbliższych trzech miesiącach.

200 firm ogłosiło upadłość. Branży może pomóc CPK

"Największą barierą w prowadzeniu biznesu są koszty pracownicze – co widać w pomiarach MIK. Od początku 2024 r. najwyższy odsetek wskazań dotyczy kosztów pracowniczych, ale wysoki jest też udział przedsiębiorców, którym poza niepewnością gospodarczą doskwierają zatory płatnicze i koszty energii" - czytamy.

Branża TSL jest istotna dla polskiej gospodarki, generując około 6 proc. PKB. Według danych GUS, w lutym 2024 r. w branży tej pracowało blisko 1 mln osób. Mimo to, sytuacja finansowa wielu firm jest niepokojąca.

"Niepokoić może to, co wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, że już w I kwartale 2024 r. upadłość ogłosiło blisko 200 firm związanych z transportem (w całym 2023 r. było to ok. 500). Nie brakuje opinii, że wąska specjalizacja, konsolidacje oraz Centralny Port Komunikacyjny mogłyby uratować firmy TSL. Tylko średnie i duże firmy transportowe są w stanie konkurować z podobnymi europejskimi"

Według PIE, mniejsze firmy mogą szukać swojej niszy w transporcie nietypowym, który duże firmy świadczą niechętnie ze względu na wysokie ryzyko. Branża TSL może skorzystać na poprawie przepustowości transportowej i infrastruktury logistycznej związanej z inwestycjami CPK. "Największy impuls rozwojowy dla branży TSL przyniosłaby poprawa przepustowości transportowej i infrastruktury logistycznej związana z inwestycjami CPK." - uważają analitycy PIE.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl