Spis treści
- 2 kwietnia 2005 - to szczególny dzień dla katolików
- Jaką trasą przejdzie marsz w stolicy?
- Będzie także marsz w Krakowie. Trasa jak po zamachu
- Marsz w Szczecinie ruszy o godz. 15.00
- Gdańszczanie przejdą przez centrum miasta pod Pomnik Poległych Stoczniowców
- Organizatorzy przypominają o obowiązkach i zakazach
2 kwietnia 2005 - to szczególny dzień dla katolików
Niedziela, 2 kwietnia 2023 r. będzie dniem 18. rocznicy śmierci papieża Polaka. Dlatego właśnie tego dnia w całej Polsce odbędą się marsze upamiętniające św. Jana Pawła II. Ówczesna głowa Kościoła rzymskokatolickiego - Karol Wojtyła - zmarł o godzinie 21:37 po długiej walce z chorobą. Miał 85 lat. 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 r. ogłoszono go świętym.
Jaką trasą przejdzie marsz w stolicy?
W Warszawie centrum miasta zostanie przygotowane do uroczystości już od godzin porannych. Choć Narodowy Marsz Papieski zaczyna się o godz. 11, to już dwie godziny wcześniej Rondo Dmowskiego - skąd wyruszy pochód - będzie zamknięte dla ruchu kołowego i tramwajowego.
Którędy przejdzie marsz? Uczestnicy będą się gromadzić na skrzyżowaniu al. Jerozolimskich z ul. Marszałkowską, skąd mają ruszyć punktualnie o godz. 11. Przejdą ulicą Marszałkowską w stronę ul. Królewskiej. Następnie wejdą w ul. Królewską, dojdą - mijając pl. Piłsudskiego - do Krakowskiego Przedmieścia i tą ulicą ruszą w stronę placu Zamkowego. Na Starym Mieście dotrą przed bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej. Tu o godz. 12.30 odbędzie się msza święta.
Będzie także marsz w Krakowie. Trasa jak po zamachu
W Krakowie maszerujący przemierzą tę samą trasę, którą przeszli maszerując w Białym Marszu zorganizowanym w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Marsz rozpocznie się o godz. 13.30 i ruszy spod kamienia Jana Pawła II umiejscowionego przy al. 3 Maja. Uczestnicy pójdą dalej Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Podczas przemarszu z głośników będą odtwarzane fragmenty homilii Ojca Świętego. Będzie także odmawiany różaniec. O godz. 15 odbędzie się uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej.
Marsz w Szczecinie ruszy o godz. 15.00
Marsz w Szczecinie przewidziano na godziny popołudniowe. Rozpocznie go msza święta w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15, potem ok. godz. 16.30 marsz wyruszy z pl. Zwycięstwa na Jasne Błonia.
Gdańszczanie przejdą przez centrum miasta pod Pomnik Poległych Stoczniowców
W Gdańsku Marsz Wdzięczności za Jana Pawła II rozpocznie się około godz. 15.30. Jego uczestnicy przejdą z Bazyliki Mariackiej do Pomnika Poległych Stoczniowców. Wcześniej, o godzinie 11.00, w Bazylice św. Brygidy zostanie odprawiona msza święta. Zaraz po eucharystii w godzinach 12-15 będzie można wziąć udział w rodzinnym pikniku.
Organizatorzy przypominają o obowiązkach i zakazach
Organizatorzy przypominają wszystkim, że nad porządkiem zgromadzeń czuwać będą członkowie Straży Marszu Papieskiego. Będą mieli przy sobie identyfikatory - wszyscy uczestnicy Zgromadzenia mają obowiązek stosować się do ich poleceń.
Nie będzie można mieć ze sobą wyrobów pirotechnicznych - rac, świec dymnych, petard itp. oraz narzędzi zagrażających zdrowiu i życiu uczestników Zgromadzenia (broni palnej, noży itp.) ani sprzętu nagłaśniającego (megafony, radia, głośniki). Zabroniona jest agitacja partyjna - poprzez okazywanie nazw i logotypów partii politycznych na transparentach, flagach, odzieży i innych przedmiotach.
Szczegółowe informacje na temat marszu można znaleźć pod adresem: marszpapieski.pl
Źródła: PAP, i.pl, materiały organizatorów

rs