LOFAR (ang. Low-Frequency Array for radio astronomy) to wieloantenowy radioteleskop wykorzystujący zjawisko interferencji fal radiowych. Całość składa się z około 25 tys. anten rozmieszczonych w całej Europie (m.in. w Holandii, Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii). W Polsce rozmieszczono trzy stacje tego olbrzmiego europejskiego systemu radioastronomicznego: w Borówcu (pod Poznaniem), Bałdach (pod Olsztynem) i Łazach (pod Krakowem). Polskie stacje są najbardziej wysunięte na wschód.
Pojedyncza stacja składa się z dwóch pól antenowych - łącznie to 192 anteny. Połowa pracuje w niskich częstotliwościach (LBA, Low Band Antenna), od 10 MHz do 90 MHz. Drugie pole antenowe (HBA, High Band Antenna) prowadzi natomiast obserwacje w wyższych zakresach częstotliwości, od 110 MHz do 250 MHz.
Astronomowie liczą, że dzięki obserwacji milionów radioźródeł, uda im się odkryć wiele nieznanych dotąd zjawisk.
"Pasmo częstotliwości, w jakim LOFAR obserwuje, jest pasmem radiowym do tej pory najmniej zbadanym. Można zatem oczekiwać nowych odkryć, a co za tym idzie na pewno pogłębienia naszej wiedzy o przestrzeni okołoziemskiej. Zakres badań instrumentu jest niezwykle szeroki, obejmuje między innymi astrofizykę, kosmologię wczesnego wszechświata, problem formowania się planet, ewolucję gwiazd i galaktyk, badanie właściwości ośrodka międzygwiazdowego i badanie jonosfery" - czytamy na stronie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Oto, jak wyglądało kładzenie anteny w Borówcu:
Opublikowany przezFacebook
ZOBACZ TEŻ:
Chińczycy budują największy na świecie radioteleskop. Będą szukać życia pozaziemskiego
Źródło: CNN Newsource/x-news