Rekord ciepła w Polsce padł w Warszawie!
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia dobowa temperatury w ciągu dobry z 31.12 na 01.01 wyniosła aż 14 stopni Celsjusza. Takie średnie mają prawo być notowane w maju lub we wrześniu.
Pogoda na pierwsze dni nowego roku
W pierwszy dniu 2023 roku temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni Celsjusza na wschodzie do 17 stopni na zachodzie kraju. Podobna pogoda z rekordowo wysokimi temperaturami utrzyma się także w poniedziałek, informuje Michał Folwarski z IMGW-PIB.
W pierwszej połowie pierwszego dnia 2023 roku będzie jeszcze wietrznie, choć siła wiatru będzie stopniowo słabła. Na obszarach nizin wiejący z kierunków południowych wiatr początkowo będzie osiągał w porywach do 60 km/h, do 65 km/h w rejonach podgórskich i do 80 km/h na Wybrzeżu. Nad północną częścią kraju, gdzie będzie jeszcze sporo chmur, może spaść deszcz. Na pozostałym obszarze Polski będzie pogodnie, z dużą ilością przejaśnień i bez opadów. Nadal będzie ciepło. Temperatura wyniesie od 12-13 stopni Celsjusza na wschodzie do 17 stopni na zachodzie - powiedział Michał Folwarski z IMGW-PIB.
W nocy nad północną częścią kraju więcej chmur i możliwe są opady deszczu. Na pozostałym obszarze bez opadów i z przejaśnieniami. Wiatr jeszcze będzie porywisty, ale już wyraźnie słabszy w porównaniu do dnia, nadal wiejący z kierunków południowych. Na południu kraju, gdzie wiatr lokalnie może być słaby, prognozowane są mgły. Temperatura minimalna od minus 1 stopnia lokalnie w rejonach podgórskich , 5-7 w rejonach nizinnych, do 10 na zachodzie kraju.
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami na zachodzie i północy opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7 stopni na północnym wschodzie, około 10 w centrum, do 14 na południowym zachodzie; na Podhalu około 5 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 70 km/h.
Nastąpi ochłodzenie
Od wtorku spodziewane jest stopniowe ochłodzenie i w połowie przyszłego tygodnia temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie wynosić od 1 do 6 st. C. W nocy ze środy na czwartek na przeważającym obszarze kraju temperatura spadnie poniżej 0 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.
W zbliżającym się tygodniu nie są prognozowane znaczne opady.
Będzie ciepło, ale pokrywa śnieżna występuje już jedynie w obszarach górskich, więc gwałtowne roztopy i rozwój zjawisk lodowych nie będą zagrożeniem. Sytuacja hydrologiczna w najbliższych dniach zacznie się stabilizować a na rzekach będą przeważać spadki do strefy wody średniej i niskiej - zaznaczył IMGW.
Jeszcze do końca weekendu lokalnie na środkowych i dolnych odcinkach rzek, głównie w dorzeczu Wisły i na Odrze notowane będą wzrosty i wahania stanów związane ze spływem wód opadowo-roztopowych w dół zlewni. Liczba stacji z przekroczeniami stanów umownych (alarmowych i ostrzegawczych) będzie stopniowo maleć – dodał.
