Woda ze Słońca
W rezultacie takiego bombardowania zostają uwolnione cząsteczki tlenu, które łączą się z napływającymi jonami wodoru, tworząc w ten sposób wodę, która może ukrywać się w znacznych ilościach na średnich i dużych szerokościach geograficznych. Ma to znaczące implikacje dla naszego rozumienia pochodzenia i dystrybucji wody na Księżycu – a nawet może mieć znaczenie dla naszego rozumienia pochodzenia wody na Ziemi.
Księżyc wygląda jak całkiem sucha kula pyłu, ale ostatnie badania wykazały, że jest tam o wiele więcej wody, niż ktokolwiek przypuszczał. Oczywiście nie pływa w jeziorach i lagunach; jest uwięziona w księżycowym regolicie, może występować również w postaci lodu w niektórych, stale zacienionych kraterach.
Część wody może pochodzić z asteroid
Naturalnie rodzi to wiele pytań, m.in. o jej ilość i pochodzenie. Na to ostatnie pytanie zapewne jest wiele odpowiedzi. Część wody może pochodzić z asteroid, tak jak – zgodnie z naszymi teoriami – stało się to na Ziemi.
Drugim źródłem może być właśnie wiatr słoneczny. Jakkolwiek Słońce jest chyba ostatnim miejscem, które kojarzyłoby nam się z wilgocią, jednak jony wodoru emitowane przez naszą gwiazdę mogłyby, w połączeniu z tlenem z regolitu, wytwarzać wodę – sugerują najnowsze analizy chińskich naukowców.

Źródło: Science Alert