Niezwykła i burzliwa historia Pałacu Biskupiego
Początkowo siedziba biskupów krakowskich mieściła się na Wzgórzu Wawelskim obok katedry. Dopiero w XIV wieku, w miejscu gdzie biskupi mieli swoją posiadłość, stanął pierwotny pałac. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1384. Niestety, podczas pożaru tej części miasta w XV wieku pałac niemal doszczętnie spłonął, a jedyną pamiątką po nim są kamienne piwnice z gotyckimi portalami.
Remont pałacu, który nadał mu formę zbliżoną do tej, którą znamy dzisiaj, przeprowadził biskup Jan Paweł Woronowicz. To wówczas szczególnym miejscem w budynku stał się tzw. Gabinet Historyczny. Była to duża sala podzielona kolumnami na dwie części. Na jej ścianach wisiały obrazy namalowane przez Stachowicza i innego krakowskiego artystę Franciszka Smuglewicza, przedstawiające sceny z dziejów Polski, m.in. bitwę pod Płowcami, założenie Akademii Krakowskiej, unię lubelską, przysięgę Kościuszki, śmierć księcia Poniatowskiego.
Bogaty wystrój Gabinetu obejmował także portrety władców Polski i ich małżonek, biskupów krakowskich, wybitnych polskich postaci doby renesansu oraz widoki okolic Krakowa. Były też freski, postumenty z rzeźbami, niewielki obelisk ku czci Legionów Polskich, a także eksponaty o charakterze historycznym: biurko króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i urna z kością Bolesława Chrobrego, którą Woronicz otrzymał od Izabeli Czartoryskiej. Całość pomieszczenia zdobiona była cytatami z „Eneidy” Wergiliusza. Cytaty miały nasuwać paralelę między losami Troi i losami Rzeczypospolitej.
Historia przy Franciszkańskiej 3. Dole i niedole Pałacu Biskupów
W pałacu przez pewien czas mieszkał Karol Wojtyła. Zamieszkał tutaj w 1964 r., rok po wyborze na biskupa, a wyprowadził się wówczas, gdy został wybrany na papieża w 1978 roku. Odwiedzając Kraków podczas wszystkich pielgrzymek do Polski wybierał pałac jako miejsce odpoczynku. Zasłynął spontanicznymi, nieoficjalnymi wystąpieniami do tłumów wiernych, zgromadzonych przy ul. Franciszkańskiej, na placu przed kościołem Franciszkanów i okolicach. Za każdym razem zwracał się do wiernych z umieszczonego tuż ponad barokową bramą wjazdową okna.
Od 2017 roku w pałacu urzęduje arcybiskup Marek Jędraszewski.
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!
