Fajerwerki są nieodłącznym elementem Sylwestra oraz hucznego powitania Nowego Roku. Piękne, ale i niebezpieczne, rok w rok są wystrzeliwane w niebo, ciesząc nasze oczy pięknymi kolorami i niesamowitymi efektami. Nie zawsze jednak kończy się to dobrze. Każdego roku usłyszeć można o urwanych palcach czy poparzeniach spowodowanych właśnie przez petardy.
Fajerwerki to materiał pirotechniczny
Podczas noworocznej zabawy nie można zapominać o tym, że fajerwerki są materiałem wybuchowym, który może poważnie uszkodzić nasze zdrowie i narazić życie, jeżeli nie będzie użytkowany w sposób bezpieczny i zgodny z instrukcją.
Szpitale odnotowują jednak o wiele mniej przypadków poważnych uszkodzeń zdrowia w sylwestrową noc spowodowanych przez wybuchy petard. Z pewnością wpływ ma na to zwiększenie kontroli sprzedaży fajerwerków, przez co osoby niepełnoletnie nie mogą ich nabyć. Za niestosowanie się do tych przepisów sprzedawcom grożą wysokie kary finansowe a nawet więzienie. Nad kontrolą punktów sprzedaży czuwają zarówno policjanci, jak i funkcjonariusze Straży Miejskiej.
Jak bezpiecznie używać fajerwerków?
O rozwagę podczas korzystania z fajerwerków apelują również funkcjonariusze Straży Pożarnej. Przestrzegają, aby petardy użytkować wyłącznie na otwartej przestrzeni, oraz aby używać ich zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Często usłyszeć można o tym, że ktoś odpalał fajerwerki z balkonów czy okien, co stanowi bardzo wysokie zagrożenie.
Osoby, które są pod wpływem alkoholu, również nie powinny zajmować się odpalaniem petard w sylwestrową noc. To zadanie warto pozostawić komuś, kto podczas zabawy nie sięgał zbyt często po kieliszek.
Co się dzieje, kiedy petarda wybucha w ręku?
Strażacy z OSP Pisarzowice postanowili zamieścić rentgenowskie zdjęcie ręki, w której wybuchła petarda. Akcja została przeprowadzona w ramach przestrogi, aby fizycznie pokazać ludziom, jak niebezpieczne mogą być fajerwerki, z których korzystamy w sposób nieprawidłowy.

Zdjęcie rentgenowskie przedstawia dłoń 33 latka, któremu w lewej dłoni wybuchła petarda.
Zadbajmy więc o to, abyśmy nie musieli kończyć sylwestrowej zabawy na ostrym dyżurze. Fajerwerki nie są jedynie pięknym efektem wizualnym na niebie, ale niosą za sobą ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia, o czym często zdarza nam się zapomnieć w ferworze hucznego witania Nowego Roku.

lena