Petardy i fajerwerki na sylwestra. Jak bezpiecznie i rozsądnie ich używać? Poznaj siedem prostych zasad

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Zabawa sylwestrowa kojarzy się między innymi z fajerwerkami.
Zabawa sylwestrowa kojarzy się między innymi z fajerwerkami. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Ostatni dzień starego roku większości kojarzy się z radością, zabawą i świętowaniem wejścia w nowy rok. Nieodłącznym elementem tego wydarzenia są fajerwerki. Jednak ta atrakcja może też być niezwykle niebezpieczna, a z roku na rok coraz częściej słychać nawoływania do rezygnacji ze „sztucznych ogni”. Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej w 7 prostych punktach radzi, jak ustrzec się przed tragicznymi skutkami używania fajerwerków czy dostępnych w sprzedaży petard.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej głosów, zachęcających do rezygnacji z zakupu fajerwerków. Nie tylko ze względu na liczne wypadki i okaleczenia, związane z chociażby nieostrożnym obchodzeniem się z tymi materiałami.

Jak bezpiecznie używać fajerwerków?

Aby jak najbardziej ograniczyć wypadki, portal raportcsr.pl przypomina: "Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej już przed Bożym Narodzeniem ruszyła ze specjalną akcją informacyjną – jak bezpiecznie korzystać z legalnie dostępnych materiałów pirotechnicznych, które wielu z nas „odpala” zwłaszcza przy okazji świąt Bożego Narodzenia czy sylwestra".

Aby zabawa z wykorzystaniem „sztucznych ogni” czy petard była bezpieczna, Fundacja zaleca postępowanie według 7 Zasad Bezpiecznego Używania Fajerwerków. Oto one:

  • Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
  • Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
  • Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych.
  • Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
  • Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu.
  • Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
  • Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.

Według pomysłodawców tej akcji, przestrzeganie tych zasad pomoże zapobiec ewentualnym tragicznym dla zdrowia skutkom używania fajerwerków, a także zminimalizować potencjalnie negatywny wpływ na otoczenie, np. w postaci krótkotrwałych, głośnych dźwięków.

Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki – informuje Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Rytel-Kuc chce, aby zasady poznało jak najwięcej osób. Dlatego też, w zamyśle pomysłodawców akcji, skierowana jest ona także do samorządów, które zezwalają, a czasem nawet same organizują celebrację sylwestra i imprez karnawałowych na otwartej przestrzeni.

Fajerwerki na sylwestra a bezpieczeństwo zwierząt

Według przedstawionego właśnie raportu WEI „Branża Pirotechniczna w Polsce”, środki pirotechniczne nie są nadzwyczajnym źródłem hałasu dla ludzi i zwierząt. Czynniki naturalne, np. burze lub gradobicia i te związane z działalnością człowieka (samoloty, pociągi, sygnalizacja dźwiękowa samochodów uprzywilejowanych, młoty pneumatyczne, koncerty plenerowe, imprezy sportowe) wywołują podobne natężenie dźwięku i stały się codziennym elementem współczesnej cywilizacji.

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przypomina jednocześnie, że wszystkie materiały pirotechniczne, dostępne legalnie na polskim rynku spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Najważniejsze, to dokładnie zapoznać się najpierw z instrukcją produktu, by używać go zgodnie z przeznaczeniem. Odradza się eksperymentowania i przeprowadzania testów własnych pomysłów.

od 16 lat

Źródło: Raportcsr.pl

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl