Spis treści
W ostatnich dniach blisko 470 migrantów próbowało dostać się na terytorium RP
W piątek Straż Graniczna informowała, że blisko 470 cudzoziemców próbowało w dniach 22 i 23 maja nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę.
Do wszystkich zdarzeń doszło na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Narewki, Mielnika i Czeremchy. W środę było ponad 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w czwartek ponad 220.
„Kilkukrotnie w ciągu minionych dwóch dni migranci zachowywali się agresywnie, rzucali kamieniami i konarami drzew w kierunku polskich patroli, próbując w ten sposób utorować sobie drogę na zachód Europy” – przekazała w komunikacie rzecznik prasowa Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.
Poinformowała również, że dochodzi do bójek pomiędzy cudzoziemcami. POSG na swojej stronie internetowej zamieścił krótki filmik obrazujący taką bójkę, do której doszło po białoruskiej stronie granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych.
Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego od początku maja – ponad 5,4 tys. W kwietniu było ponad 5,3 tys. prób.
Pogranicznicy w okolicach Hajnówki zatrzymali za pomocnictwo Ukraińca, który w aucie przewoził pięciu migrantów. Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku za pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekraczania granicy zatrzymano 168 osób.
Straż Graniczna informuje też, że w ostatnich dwóch dniach udzieliła pomocy medycznej sześciu cudzoziemcom.
Bariera na granicy z Białorusią
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
Straż Graniczna wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
