Sejm zdecydowaną większością głosów (430 posłów za, 12 przeciwnych) przyjął nowelizację przepisów dotyczących pracy zdalnej, które opracowano w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad.
Praca zdalna - co miało się zmienić?
Jak informuje rządowy serwis informacyjny, w grę wchodziło sporo zmian. Główne z nich to:
- Kluczowym założeniem noweli jest wprowadzenie definicji pracy zdalnej jako pracy wykonywanej całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.
- Pracodawca co do zasady będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony m.in. przez pracownicę w ciąży, rodzica dziecka do 4. roku życia lub pracownika, który ma dziecko z niepełnosprawnością.
- Projekt umożliwia również pracę zdalną w szczególnych przypadkach m.in. w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego.
- Ponadto nowelizacja reguluje zasady kontroli trzeźwości pracowników.
- Wszystkie proponowane zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej bazują na porozumieniach, które pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem już w chwili przyjęcia do pracy, bądź na późniejszym etapie. Cały projekt opiera się właśnie na zawarciu porozumienia – wskazał w Sejmie wiceminister Stanisław Szwed.
Co Polacy myślą o pracy zdalnej? Większość jest na "tak"
Nastroje wśród tysiąca Polaków (w badaniu wzięło udział nieco więcej kobiet niż mężczyzn) w październiku 2022 r. sprawdziła firma ClickMeeting, polska platforma do wideokonferencji i webinarów. Ankietowanych zapytano o ocenę zmian.
Nieco ponad ćwierć setki przebadanych pracodawców (26%) uznała je za korzystne. Wśród pracowników entuzjazm był dużo większy (40% na "tak"), choć blisko połowa respondentów przyznała, że nie wie, co sądzić na ten temat.
Co ciekawe, 32 proc. wszystkich badanych uważa, że zmiany związane z pracą zdalną powinny zostać wprowadzone dużo wcześniej.
– Nasza rzeczywistość w ciągu kilku ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. Praca zdalna na dobre zagościła w naszej przestrzeni. Jak pokazują nasze badania, blisko ⅓ Polaków uważa, że praca online to dobre rozwiązanie. Myślę, że to ważne, że rząd przyjął omawianą nowelizację. To pomoże pracownikom w uregulowaniu ich sytuacji, ale również da konkretne narzędzia pracodawcom. Uważam, że każdy z nas skorzysta dzięki tej decyzji – komentuje Dominika Paciorkowska, Dyrektor Zarządzająca ClickMeeting.
Praca zdalna w Polsce. Co wiesz?
Badanie ClickMeeting wskazało, że sporo pracowników i pracodawców niewiele wie o pracy zdalnej. Mimo że w okresie pandemii spora część z nich musiała pracować poza swoją firmą.
Aż 52 proc. Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na temat zmiany przepisów w kodeksie pracy, a 22 proc. badanych nie jest pewna, czy takie informacje do nich dotarły.
Jednocześnie aż 65 proc. ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym (12 proc. badanych uważa to za zły model, a 23 proc. nie ma zdania).
Praca zdalna - to musisz wiedzieć
- Pracodawca i pracownik nie mogą sobie narzucić miejsca, w którym wykonywana będzie praca zdalna
- Pracy zdalna musi być uzgodniona między pracownikiem i firmą - przed zawarciem umowy o pracę lub w jej trakcie realizacji
- Pracodawca musi zapewnić materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej
- Pracodawca musi zapewnić m.in. instalację, serwis narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej
- Po stronie pracodawcy jest pokrycie kosztów energii elektrycznej i telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
