Spis treści
Sezon ślubny 2024. Kiedy się zaczyna?
Przyjęło się, że sezon ślubny co roku zaczyna się w maju a kończy się we wrześniu. To właśnie na te cztery miesiące najwięcej par ustala daty swojego ślubu.
Wynika to przede wszystkim z pogody, która w Polsce jest najbardziej przychylna właśnie w tym okresie. Młodym nie przeszkadza przesąd, jakoby maj miał być pechowym miesiącem dla zakochanych.
- „W maju ślub – miłości grób”,
- „Kto w maju ślubuje, ten szybko żałuje”
- „Maj oszukuje, gdy miłość ślubuje”...
Takich złych wróżb dziś nikt już się nie boi i maj obecnie pozostaje jednym z najpopularniejszych miesięcy na zaślubiny.
Ślub kościelny - jakie warunki trzeba spełnić?
Jeżeli para młoda zdecydowała się na ślub kościelny, najpierw powinna udać się do kancelarii parafialnej i poinformować o tym księdza. Dokumentacja, jaką należy przygotować, to przede wszystkim:
- dowody osobiste
- oraz metryka chrztu obu osób
- jak również zaświadczenie o bierzmowaniu.
Jeżeli ślub ma odbyć się w parafii poza miejscem zamieszkania, należy uzyskać od proboszcza swojej parafii licencję na pobłogosławienie ślubu. Ponadto potrzebny będzie dokument potwierdzający stan wolny przyszłych małżonków. Ten uzyskamy z urzędu stanu cywilnego.
Tuż przed ślubem należy się także wyspowiadać i otrzymać zaświadczenie o spowiedzi.
Jeżeli jedna ze stron jest niewierząca lub wyznaje inną wiarę, dodatkowym potrzebnym dokumentem będzie dyspensa od biskupa.
Nauki przedmałżeńskie - jak wyglądają?
Nauki przedmałżeńskie odbywają się zazwyczaj grupowo. Mają formę wykładów i spotkań, podczas których państwo młodzi wysłuchają o swoich wzajemnych prawach i obowiązkach.
Czas trwania kursu przedmałżeńskiego zależy od formuły, którą wybiorą państwo młodzi. Spotkania mogą odbywać się raz w tygodniu lub być np. skondensowane w jeden weekend. Coraz częściej pojawia się również opcja zakończenia kursu w formule online.
Po skończonych naukach państwo młodzi uzyskują zaświadczenie, które należy dodać do dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa w kościele.
Ślub cywilny - jak zaplanować?
Osoby, które decydują się wyłącznie na ślub cywilny mają nieco ułatwione zadanie. Wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i złożyć tzw. zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Tam zostaje ustalona również data ślubu oraz miejsce, w którym się on odbędzie.
Do zaślubin potrzebne będą:
- dowody tożsamości,
- dowód opłaty skarbowej,
- wniosek o ślub poza urzędem.
Ślub cywilny - ile kosztuje?
Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. Opłata za ślub poza urzędem to 1 000 zł.
Ślub konkordatowy czyli jaki?
Ślub konkordatowy to połączenie ślubu cywilnego i kościelnego. Jest to więc ślub religijny, który wywołuje skutki prawne. Możliwość wzięcia takiego ślubu pojawiła się w 1998 roku. Wcześniej pary, które chciały pobrać się zarówno w kościele jak i stanowić małżeństwo w myśli prawa, musiały brać dwa osobne śluby.
Do zawarcia takiego małżeństwa potrzebne będą więc następujące dokumenty:
- kopia dowodów tożsamości
- akty urodzenia
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego
- potwierdzenie chrztu i bierzmowania obojga małżonków
- zaświadczenie odbycia nauk przedmałżeńskich.
Takie warunki trzeba spełnić żeby wziąć ślub w 2024 roku. Śl...
