Dlaczego narzeczeni nie stawiają się na własny ślub?
Ile razy zrobili to rekordziści?
Czy za brak obecności na ślubie grożą konsekwencje?
Co na to urzędnicy USC? Jak reagują na „nieobecne” pary?
Czy łatwo przełożyć termin ślubu?
Czy za brak obecności na ślubie grożą konsekwencje?
Ślub można odwołać. Ale większość par, które nie pojawiają się w urzędzie w wyznaczonym terminie tego nie robi. Informują jedynie o zmianie planów zaproszonych gości.
Narzeczeni z powodu odwołania ślubu w urzędzie czy też jego przełożenia na inny termin nie ponosi dodatkowych kosztów. W urzędzie płaci się jedynie za sporządzenie aktu małżeństwa (od 2006 r jest to opłata skarbowa w wysokości 84 zł). Opłata wnoszona jest przy składaniu dokumentów. Jeśli ślub się nie odbył, to takie pieniądze są zwracane. Jeśli młodzi wyznaczają kolejną datę zawarcia małżeństwa to wniesiona przez nich opłata skarbowa automatycznie jest traktowane są jako opłata skarbowa za nowy termin.
Co na to urzędnicy USC? Jak reagują na „nieobecne” pary?
W niektóre dni urzędnicy udzielają nawet po 16 ślubów. Uroczystości wyznaczane są co pół godziny. Gdy para nie pojawi się w urzędzie, co jest niegrzeczne i świadczy o lekceważącym podejściu do urzędników, dezorganizuje pracę w USC (przyjdą? nie przyjdą? czekać? jak długo?).
Jak podkreśla Małgorzata Bresler, zastępca kierownika USC, takie zachowanie narzeczonych jest przykre zwłaszcza gdy jest to wyjątkowa data, Walentynki, 4.4.2024.
- Są terminy, które cieszą się szczególną popularnością wśród narzeczonych i nie zawsze jesteśmy w stanie na ten dzień wyznaczyć wszystkich zainteresowanych - podkreśla Małgorzata Bresler. - Niektórym parom musimy odmówić. Dlatego jest nam po ludzku przykro gdy przychodzi "ten dzień" i pary nie stawiają się przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.
Czy łatwo przełożyć termin ślubu? Jak wygląda procedura w USC?
Aby przełożyć lub odwołać wyznaczony wcześniej ślub para młoda musi pojawić się w urzędzie. Nie wnosi dodatkowych opłat. Termin wyznacza się co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem. Maksymalnie może być to termin za 6 miesięcy.
Ile ślubów udziela się w Łodzi?
W ubiegłym roku w dwóch urzędach stanu cywilnego w Łodzi zawarto 1909 związków małżeńskich. Najwięcej ślubów jest w soboty, choć udziela się ich także w piątki. Kilkadziesiąt umówionych wcześniej ślubów się odbyło, bo narzeczeni albo nie pojawili się w urzędzie (co najmniej jedna para w tygodniu) - statystyk nikt nie prowadzi, bądź przełożyli termin na późniejszy.
