Tarcza Wschód. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, kiedy ruszy budowa

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Budowa Tarczy Wschód ruszy w najbliższych dniach. Poinformował o tym wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Spis treści

106. rocznica powstania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w piątek uczestniczył w Warszawie w uroczystościach związanych z 106. rocznicą powstania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Dziękował wszystkim żołnierzom oraz pracownikom cywilnym za ich pracę.

– Dziękuję za wyzwania, które wspólnie podjęliśmy, a w ciągu tych 10 miesiącach ich nie brakowało – mówił.

Tarcza Wschód. Budowa ruszy w najbliższych dniach

Wicepremier Kosiniak-Kamysz wymienił w tym kontekście walkę z powodzią, zabezpieczenie wschodniej granicy oraz budowę Tarczy Wschód.

– Polacy muszą mieć poczucie na co dzień, że wojsko jest z nimi, tego bardzo potrzebują i za to są wdzięczni. Dziękują za obronę granicy i ja za to dziękuję – powiedział.

Odnosząc się do Tarczy Wschód, szef MON zapowiedział, że już „w najbliższych dniach pierwsze fortyfikacje staną na wschodniej flance NATO”.

Tarcza Wschód nie jest już tylko planem, założeniem, uchwałą Rady Ministrów, ale po testach, które przeprowadziliśmy (...) mogę spokojnie powiedzieć: w najbliższych dniach rusza budowa Tarczy Wschód – zapowiedział.

Uchwałę w sprawie ustanowienia „Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód”, na zrealizowanie którego w latach 2024-28 przewidziano 10 mld zł, Rada Ministrów przyjęła 10 czerwca na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji.

Czym jest Tarcza Wschód?

Tarcza Wschód zakłada budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych. Budowa umocnień na odcinku ok. 800 kilometrów wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski - obejmie kluczowe województwa, czyli województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie. Już w tym roku rozpocznie się budowa pierwszych elementów Tarczy Wschód na granicy północnej i wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Za pierwszym razem jak nam najwięksi handlarze bronią chcieli wcisnąć swój PRIME produkt,to nas straszyli zabłąkanym pociskiem z Iranu(bo w Iranie już od deinstalacji Szacha, tamtejszego oligarchy nie ma ,, demokracji i wolności") Może by pogadać z Ruskim, czy by nam za 1%PKB nie podpisali jakiejś umowy o nieagresji, wzajemnej miłości.Zawsze by to 4%PKB albo i więcej zostało na NFZ,czy inne sprawy.No ja wiem, że to nie takie proste,bo trzeba by jeszcze bandziorkom zza oceanu to zakomunikować a to nie takie proste odmówić największym handlarzom broni.Za raz by nas posądzilo o brak,, wolności i demokracji"
M
Mk1
Zamiast wydawać miliardy na tarcze, króre nikogo nie ochronią tylko wydrenują kieszenie i tak biednych szaraków lepiej skupić się na likwidacji dyktatorów jak łukaszenka i putin. Wyjdzie taniej, zginie mniej ludzi i mniej zniszczeń. A kolejni chętni na dyktatorskie rządy dostaną wyraźne ostrzeżenie.
M
Marcin
Polska mogła mieć bombę wodorową, i to bez wzbogaconego uranu. W 1977 udało się polskim naukowcom wywołać fuzję z użyciem zwykłych ładunków wybuchowych o odpowiedniej konstrukcji zwielokratniającej ciśnienie wybuchu ładunku. Tyle że niecały rok później głowny kierujący projektem zginą w dziwnym wypadku samochodowym, a projekt odłożono na półkę. Cały eksleryment jest opisany w publikacjach, więc stosunkowo łatwo go odtworzyć jak ktoś ma odwagę.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl