W niedzielne przedpołudnie magazyny i korytarze Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji aż po sufit wypełniły się pakunkami. Były w nich opatrunki, artykuły higieniczne, kołdry, śpiwory, koce, poduszki, karimaty, odzież dziecięca oraz dla osób starszych. Były też wózki inwalidzkie, łóżka medyczne i tak potrzebna żywność.
Przyjechali tirem, tak jak obiecali
Wśród naszych mieszkańców jest wielkie poruszenie sytuacją Ukrainy. Kiedy ogłosiliśmy zbiórkę, odbierałem dziennie po 200 telefonów od osób pragnących pomóc cierpiącym ludziom. Przez dwa dni pakowaliśmy dary na palety
- mówił Vincent Jenny, który wraz Lucem Voisardem dostarczył 5 marca do Tarnobrzega artykuły medyczne i opatrunkowe o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Szwajcarzy obiecali wówczas, że za tydzień przyjedzie do Tarnobrzega tir z darami i słowa dotrzymali.
Dostarczenie pomocy do Czernihowa jest trudnym zadaniem, bo miasto jest nieustannie ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek przyznał, że na razie nic nie wiadomo o losie transportu wysłanego w ostatni czwartek do broniącego się miasta partnerskiego.
Część rzeczy podarowanych przez obywateli Szwajcarii będzie przekazana uchodźcom, których goszczą mieszkańcy Tarnobrzega. Takich osób, jak poinformował prezydent miasta, jest już około 400.
Zbiórka dla Czernihowa i wsparcie uchodźców trwa nieustannie
Dary są przyjmowane od godziny 7 do 21.30 w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy alei Niepodległości 2 oraz w Tarnobrzeskim Centrum Wolontariatu przy Placu Bartosza Głowackiego 34 (numer telefonu 609 902 792)
Ukraińską społeczność można wesprzeć darowiznami. Numer specjalnego rachunku bankowego „Tarnobrzeg Ukrainie”: 13 1020 4913 0000 9202 0194 1095; dla transakcji zagranicznych: PL 13 1020 4913 0000 9202 0194 1095.
Finansowym wsparciem zostanie objęte głównie miasto partnerskie Czernihów oraz młodzież z Ukrainy ucząca się w tarnobrzeskich szkołach.
