Spis treści
Co to są ekoschematy?
Ekoschematy są nowym rodzajem płatności bezpośrednich, który zacznie funkcjonować w naborze od 2023 roku. Będą przysługiwały za realizację praktyk korzystnych dla:
- środowiska,
- klimatu,
- dobrostanu zwierząt,
które wykraczają ponad podstawowe wymogi określone w warunkowości, tak definicję przedstawia ministerstwo rolnictwa.
Wnioski o płatności w ramach ekoschematów można składać w terminie naboru o dopłaty bezpośrednie, czyli od 15 marca 2023 roku.
Ekoschematy realizują cele środowiskowe i klimatyczne WPR dotyczące łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, wspierania zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba i powietrze oraz ochrony bioróżnorodności.
Jakie będą stawki dopłat? Zarówno punkty, jak i stawki w ramach ekoschematów nie są ostateczne. Wysokość będzie uzależniona od zainteresowania rolników nowymi dopłatami. Zakładane stawki i założenia dotyczące poszczególnych interwencji znajdziesz tu:
Czy ekoschematy można łączyć? Tak, ale nie wszystkie
Poszczególnych interwencji w ramach ekoschematów jest całkiem sporo. Nie zawsze trzeba wybierać jedną z wielu, jest możliwość łączenia.
Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wyjaśnia: Niezbędne jest jednak wykluczenie możliwości realizacji poszczególnych interwencji na danej powierzchni w sytuacji nakładania się (powielania) praktyk, w przypadku, gdy realizują one ten sam cel, a także w przypadku, gdy wymogi interwencji wykluczają się (uniemożliwiając realizację dwóch zobowiązań w danym sezonie).
Które ekoschematy można łączyć? Poznaj przykłady
Powstały osobne tabele ukazujące możliwości lub wykluczenia łączenia interwencji na tej samej działce w przypadku gruntów ornych oraz na trwałych użytkach zielonych. Oto ich aktualna wersja udostępniana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (pobierz w PDF):


Legenda. Co oznaczają poszczególne oznaczenia w tabeli ekoschematów?
- T - tak, można łączyć interwencje na jednej działce rolnej.
- T* - tak, można łączyć interwencje na jednej działce, lecz nie mogą stanowić jednej z trzech wymaganych upraw w przypadku ekoschematu Zróżnicowana struktura upraw) lub czterech (w przypadku zobowiązania RŚK Rolnictwo zrównoważone).
- N - Nie ma możliwości ubiegania się o te interwencje w odniesieniu do jednej działki rolnej.
- W - uczestnictwo w co najmniej jednej z oznaczonych symbolem "W" interwencji stanowi warunek ubiegania się o ekoschemat.
