Technicy farmaceutyczni rozpoczęli protest. Powód? Nowe rozporządzenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Apteki będą sparaliżowane?

oprac. (sndr)
pixabay.com
Technicy farmaceutyczni w Polsce rozpoczęli akcję przedprotestacyjną. Główny Inspektorat Farmaceutyczny chce wprowadzić rozporządzenie, które znacznie ograniczy prawa techników do wykonywania zawodu.

GIF pracuje nad nowym rozporządzeniem, które ma sprawić, że technicy farmaceutyczni nie będą mogli realizować recept. Nie będą mieli też prawa do informowania pacjentów o tym, w jaki sposób mają przyjmować leki, ani proponować ich zamienników w stosunku do tych zaproponowanych na receptach przez lekarzy.

Już dziś zakres pracy, praw i obowiązków techników farmaceutycznych jest mniejszy niż farmaceutów.

W środę 22 sierpnia Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek poinformowała o rozpoczętym proteście techników farmaceutycznych. W pierwszej kolejności technicy proszą, by minister zdrowia Łukasz Szumowski pisemnie wyjaśnił wiele istotnych dla nich kwestii.

Technicy farmaceutyczni zapowiadają, że jeśli nie otrzymają odpowiedzi z resortu zdrowia na nurtujące ich pytania, rozpoczną strajk w dniach 11-13 września, co może sparalizować pracę aptek na terenie całego kraju.

TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTĘ SERII LEKÓW VALZEK WYCOFANYCH ZE SPRZEDAŻY


Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mika
Nie....tylko odróżnić technika od magistra.
J
Jaga
No to super, technicy wyjadą do UK - tam dla nich jest bardzo dużo wolnych miejsc pracy. Szacunek, dobre pieniądze i stabilizacja. Po pewnym czasie państwo proponuje nawet 2-letnie studia uzupełniające, będące odpowiednikiem naszego mgr. Czy tego chce nasz kochany rząd?
I
Iwona
Co ty pier......? Myślisz, że tylko technicy proponują odpowiedniki? Obowiązkiem pracownika apteki (tech. lub mgr) jest poinformowanie pacjenta o tańszych zamiennikach! Obowiązkiem! I zawsze ale to ZAWSZE musi to być ten sam lek ale innego producenta, w tej samej dawce i wielkości opakowania.
G
Gość
Ja mam przykre doświadczenie w jednej z przychodni, w której krew do analizy pobierała mi pielęgniarka mająca magisterium (na plakietce przed imieniem i nazwiskiem było mgr pielęgniarstwa). Robiła to nieudolnie. Najpierw wkłuwała się w żyłę łokciową lewą - nie udało się (nie poszła ani kropla krwi). Próbuje w prawą - też nie idzie. Baba zaczyna kląć. Następnie w żyłę na grzebiecie dłoni (lewej) - słabo idzie. Wreszcie wkłuwa się w żyłę na grzbiecie prawej dłoni - dopiero wtedy udalo jej się pobrać krew do analiz. Chodziłem z krwiakami. Pielęgniarki po dawnych liceach medycznych umiały to robić o wiele lepiej (mam koleżankę, która ukończyła liceum medyczne - pielęgniarstwo - jeszcze wtedy tak kształcono - i ona zna swój zawód).
G
Gość
Ja uważam, że technik farmacji powinien mieć prawo do realizowania recept, ale bez prawa do proponowania zamienników (to tylko mgr farmacji), informacji o leku itd. Tylko zwykłe wydawanie wg recepty (a w razie nieczytelności, wątpliwości - powinien się konsultować z mgr farmacji).
r
retall
Tak oto PiS w praktyce realizuje swoje szczytne frazesy o przywróceniu dawnej świetności kształcenia zawodowego w technikach.
Absolwent technikum farmaceutycznego będzie po tej zmianie nikim.
K
Krakusek
Wkurzające, kiedy za każdym razem zamiast przepisanego leku chcą ci wcisnąć jakiś zamiennik "o tym samym składzie" a kiedy sprawdzisz to faktycznie skład jest podobny ale słabsze działanie i w efekcie cenowo wychodzi nawet drożej. W aptece powinni pracować specjaliści po studiach a nie technicy, tu chodzi o ludzkie życie i zdrowie !
O
Olka
Zamiast wspierać ludzi, którzy są podstawą funkcjonowania aptek w całym kraju to ogranicza się im kompetencje ?
PO CO?

Farmaceutów po studiach jest aż tak wielu, że będą w stanie zapewnić funkcjonowanie aptek? Nie wydaje mi się...
Dlaczego w tym kraju wszystko się niszczy, zamiast wspierać i aby wszystkim żyło się choć trochę lepiej...
G
Gość
mielibyśmy normalne życie a nie 20 letnie kolejki na specjalistyczne zabiegi, bo sprywatyzowanej służbie zdrowia nie opłaca się obsługiwać plebsu za nfz.
Wróć na i.pl Portal i.pl