Powieść rozgrywa się w latach 30. XX wieku. We Lwowie dochodzi do rytualnego mordu małego chłopca, a na potencjalnych sprawców typuje się przebywających na terenie miasta Żydów. Wiadomość o brutalnym zabójstwie szybko obiega Lwów, a wśród obywateli pojawia się uczucie strachu i paniki.
Wszyscy pokładają nadzieję w cenionym i niezawodnym stróżu prawa – Edwardzie Popielskim. Znanemu samotnikowi, komisarzowi działającemu w nocy, nikt nie chce wchodzić w drogę. Ten zaś nie ma ochoty na poprowadzenie trudnej i medialnej sprawy zabójstwa chłopca. Tymczasem mieszkańcy zaczynają zastanawiać się, czy we Lwowie nie dojdzie do kolejnego rozlewu krwi.
Telewizja Polska kupiła prawa do ekranizacji powieści Marka Krajewskiego trzy lata temu. Akcja serialu ma się rozgrywać zgodnie z książkowym pierwowzorem w latach 1937 – 1939 we Lwowie, ale też w 1946 roku we Wrocławiu. Zdjęcia ruszyły pod koniec zeszłego roku. Najpierw ekipa pracowała we Wrocławiu, a teraz przeniosła się do Krakowa, który „gra” Lwów. Ekipa kręci w kilku rejonach miasta – m.in. na Małym Rynku, przy ulicy Jagiellońskiej, na Rynku Podgórskim i na Rynku Dębnickim.
Jesienią odbywały się castingi do ekranizacji powieści Krajewskiego – na razie jednak producenci nie chcą ujawniać kogo zobaczymy w głównych rolach. Wiadomo natomiast już, że za reżyserię odpowiada Borys Lankosz, a za scenariusz: Igor Brejdygant, Borys Lankosz, Magdalena Lankosz i Władysław Pasikowski. Muzykę do serialu przygotuje Michał Lorenc, a autorem zdjęć będzie Marcin Koszałka.
„Erynie” są pierwszym efektem podpisanej dwa lata temu umowy między Telewizją Polską a platformą internetową Netflix, która dotyczy wspólnych produkcji oraz udostępniania realizacji pierwszej z firm w ofercie drugiej. Netflix zrealizował już w Polsce samodzielnie jeden serial – futurystyczny „1983”, który zebrał pochlebne recenzje. Teraz serwis pracuje nad kolejną realizacją na Wisłą – obyczajowym serialem „Sexify” – oraz wspólnie z TVP nad „Eryniami”.
Serial ma być najpierw udostępniony w serwisie Netflix, a potem - wyemitowany przez TVP. Premiera - jesienią 2020 roku lub wiosną 2021 roku.
- Spirytus zwolniony z akcyzy! Pomoże walczyć z koronawirusem
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Co kupić i jakie zapasy zrobić na wypadek epidemii?
- Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Tu możesz się zgłosić
- COVID-19 to nie grypa! Różnice i podobieństwa
- GIS odradza podróże za granicę. Jakich miejsc unikać?
