Teqball to młoda dyscyplina sportowa, której początki sięgają 2014 roku. Wymyślona została na Węgrzech przez pasjonatów... piłki nożnej. Światowa federacja (FITEQ) liczy sobie z kolei zaledwie sześć lat. W 2017 roku rozegrano też pierwsze mistrzostwa świata. Ambasadorami są m.in. Ronaldinho, Carles Puyol, Robert Pires i Luis Figo.
Zasady gry w teqball
Teqball to połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego. Gra odbywa się przy stole przypominającym ten, przy którym rywalizują pingpongiści, zasadniczą różnicą jest jednak to, że jest on zakrzywiony (obydwa końce skierowane są nieco w dół). Zadaniem zawodników (lub drużyn, w przypadku rywalizacji deblowej) jest posłanie piłki na przeciwną stronę stołu w taki sposób, by przeciwnik nie był w stanie jej odbić (obronić). Do gry zalecana jest piłka o rozmiarze 5 (wyglądem zbliżona do tej, jaką znamy z boisk piłkarskich).
Jakie inne zasady obowiązują podczas gry w teqball?
- Każdy zawodnik/drużyna musi przebić piłkę maksymalnie w trzech odbiciach (w grze drużynowej zawodnicy dodatkowo muszą przynajmniej raz podać piłkę do siebie).
- Nie wolno dwa razy z rzędu odbić piłkę tą samą częścią ciała (np. dwa razy prawą stopą)
- Piłkę można dotykać każdą częścią ciała, z wyjątkiem rąk i ramion
- Podobnie jak w tenisie ziemnym zawodnik ma dwie próby serwisowe
- Zmiana zawodnika/zespołu serwującego następuje po czterech kolejnych akcjach.
- W trakcie wymiany nie można dotykać rywala ani stołu.
Aby odnieść zwycięstwo w pojedynku, trzeba wygrać dwa sety - każdy toczy się do uzyskania dwunastu punktów przez jednego z zawodników (nie obowiązuje tenisowa zasada, iż jeden z graczy musi uzyskać co najmniej dwa punkty więcej).
Teqball dyscypliną olimpijską?
Teqball póki co nie znalazł uznania w MKOl i w najbliższym czasie (2024 i 2028) nie stanie się dyscypliną olimpijską. Jeśli jednak będzie mocno zyskiwał na popularności, niewykluczone, że w kolejnej dekadzie zadebiutuje także na najważniejszej światowej imprezie sportowej globu.
