To już ponad 116 ton śniętych ryb. Katastrofa ekologiczna na wodach Dzierżna Dużego i Kanału Gliwickiego. Trwa walka z czasem

Robert Lewandowski
Katastrofa ekologiczna na wodach Dzierżna Dużego i Kanału Gliwickiego. Trwa walka z czasem
Katastrofa ekologiczna na wodach Dzierżna Dużego i Kanału Gliwickiego. Trwa walka z czasem Arkadiusz Gola
Wciąż wyławiane są kolejne tony śniętych ryb z wód zbiornika Dzierżno Duże i z Kanału Gliwickiego. Tylko w ciągu 18 dni, z wód odłowiono już ponad 116 ton śniętych ryb. Zakwit tzw. złotej algi spowodował jedną z największych katastrof ekologicznych na tych wodach. Trwa walka z czasem, akcja jest kontynuowana. Mamy najnowsze informacje ze środy, 21 sierpnia. Co tam się obecnie dzieje?

Katastrofa ekologiczna na Dzierżnie Dużym. Wyłowiono już ponad 116 ton śniętych ryb

Zobaczcie fotoreportaż z miejsca akcji. Strażacy, wędkarze, pracują bez wytchnienia

Ponad 116 ton śniętych ryb odłowiono już dotąd z wód zbiornika Dzierżno Duże i z Kanału Gliwickiego. Na miejscu wciąż pracują strażacy, wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego, Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej czy pracownicy Wód Polskich. Jest także wielu wolontariuszy. Działania są kontynuowane w środę 21 sierpnia.

Tylko we wtorek 20 sierpnia, do godziny 14:30, pracownicy PGW Wody Polskie we współpracy ze Strażą Pożarną, Polskim Związkiem Wędkarskim, Strażą Rybacką oraz Wojskami Obrony Terytorialnej odłowili z wód zbiornika Dzierżno Duże około 1090 kilogramów śniętych ryb. Ponad 51 kilogramów odłowiono z kolei z czwartej sekcji Kanału Gliwickiego.

Zakaz korzystania z wód w powiecie gliwickim przedłużony

Do 31 sierpnia został przedłużony zakaz korzystania z rzeki Kłodnicy, na obszarze od małej elektrowni wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. Początkowo wojewoda wprowadził rozporządzeniem zakaz od 13 do 20 sierpnia.

- Przedłużyłem rozporządzenie dotyczące zakazu korzystania z Kłodnicy. To jest związane z trwającym eksperymentem dotyczącym zwalczania złotej algi. (…) Instytut Ochrony Środowiska, który prowadzi eksperyment, zwrócił się do mnie z prośbą o przedłużenie zakazu do 31 sierpnia. Mam nadzieję, że problem złotej algi rozwiążemy szybciej. Jeśli tak będzie, to wtedy będziemy mogli skrócić okres obowiązywania zakazu - mówił wojewoda śląski Marek Wójcik.

Z kolei do 26 sierpnia obowiązuje zakaz korzystania z jeziora Dzierżno Duże i czwartej sekcji Kanału Gliwickiego. Niewykluczone, że zakaz ten również zostanie przedłużony.

Eksperyment pomoże zwalczyć złotą algę?

Pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska prowadzony jest eksperyment, w ramach którego do rzeki Kłodnicy dodawany jest nadtlenek wodoru (H2O2). Do tej rzeki wpływa woda z Dzierżna Dużego, zawierająca złotą algę, która następnie przedostaje się do Odry. Jest to około 30-procentowy roztwór nadtlenku wodoru, podczas gdy woda utleniona zawiera około 2 procent tego samego związku chemicznego. Dawka aplikowana do Kłodnicy jest jednak tysiąc razy mniejsza niż ta stosowana w wodzie utlenionej. Jak w niedzielę 18 sierpnia poinformowała Paulina Hennig-Kloska, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dozowanie nadtlenku wodoru do Kłodnicy spowodowało zmniejszenie poziomu złotej algi w wodzie o 95-99 proc.

Katastrofa ekologiczna na Dzierżnie Dużym. Przyczyną złota alga

Śnięte ryby na wodach w powiecie gliwickim ujawniono 3 sierpnia nad ranem. Już wtedy służba dyżurna Wojewódzkiego Zarządzania Kryzysowego, na podstawie rekomendacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach uruchomiła procedurę powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo-Alarmowego dla Odry. Podjęto także czynności, by ograniczyć migracje śniętych ryb. Ustawiono między innymi barierę ze słomy jęczmiennej, która ma zdolności do absorpcji algi. Ograniczono także zrzut wód odprowadzanych z zakładów górniczych o 20 proc.

Pobrane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach próbki wody potwierdziły, że w zbiornikach wykryto tzw. złotą algę. To mikroskopijny glon, niewidoczny gołym okiem. Jest w stanie przeżyć bez wody. W warunkach niskiej wilgotności nawet do kilku miesięcy. Również na przedmiotach może się ona utrzymywać przez podobny okres. Jest to możliwe, bo w formie przetrwalnikowej złota alga ma bardzo małe wymagania do przeżycia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
21 sierpnia, 12:09, ass:

A podobno ryby są na wyginięciu. W Polsce, mozna kupić ryby, ale tylko od niemców.

Ciekawe. Bo np. łososia kupujemy od Norwegów. Chyba, że łosoś to nie ryba. Tak, jak śledź, którego można też kupić od Skandynawów. Pangę z Wietnamu. Tilapię i dorsza z Chin. Karp jest tutejszy. Tylko na węgorze trzeba uważać, bo w wioskach nadmorskich wczasowiczom sprzedaje się uwędzone zaskrońce.

a
ass
A podobno ryby są na wyginięciu. W Polsce, mozna kupić ryby, ale tylko od niemców.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl