Trąba powietrzna w powiecie lublinieckim 2008. 15 lat temu Śląsk dotknął jeden z największych kataklizmów w historii

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
14 lat temu Śląsk dotknął jeden z największych kataklizmów w historii
14 lat temu Śląsk dotknął jeden z największych kataklizmów w historii Mikołaj Suchan/ ARC Polska Press
Dokładnie 15 lat temu przez powiat lubliniecki i częstochowski przeszło jedna z najsilniejszych trąb powietrznych w historii Śląska. Tornado powaliło tysiące drzew, uszkodziło setki drzew, rannych zostało 30 członków Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Niestety w Kalinie i Rusinowicach zginęło dwóch mieszkańców. 15 sierpnia 2008 rozegrał się wielki dramat mieszkańców powiatów lublinieckiego i częstochowskiego, którzy w trzy minuty stracili dorobek swojego życia.

Domy bez dachów, strażacy walczący w deszczu o uratowanie wszystkiego

Dziś, piętnaście lat po tragedii, wjeżdżając do tych miejscowości, trudno uwierzyć, że wtedy w Kalinie i Rusinowicach większość domów nie miała dachów, a strażacy i mieszkańcy w opadach ulewnego deszczu walczyli o uratowanie wszystkiego, co wartościowe

Skalę tamtej tragedii najlepiej oddają liczby. W Kalinie zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Uszkodzonych zostało 81 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 250 osób. W Rusinowicach także zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Uszkodzonych było 41 budynków, w których mieszkało 200 osób. Remontu wymagał Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Dwie osoby zginęły. Ludzie do dzisiaj z niepokojem patrzą w niebo

Jak przypomina Wikipedia, superkomórka burzowa, z której zeszło pierwsze tornado w województwie opolskim, w ciągu kolejnych kilkudziesięciu minut przemieściła się w rejon Lublińca i Częstochowy. 15 sierpnia 2008 roku około godziny 17:30 kolejny lej dotknął powierzchni gruntu w okolicach Rusinowic (gmina Koszęcin), rozpoczynając tym samym drugi ciągły pas zniszczeń. W Rusinowicach zginęła 22-letnia kobieta, na którą zawalił się strop.

Natomiast w miejscowości Kalina w powiecie lublinieckim zginął mężczyzna, który przebywał w czasie przechodzenia trąby powietrznej w swoim domku letniskowym. Na budynek runęło drzewo. Dalszy szlak zniszczeń wiódł przez zachodnie i północne przedmieścia Częstochowy. W okolicach Mykanowa, na drodze krajowej nr 1, tornado wywróciło autokar przewożący członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Pojazd przekoziołkował i zderzył się z innymi samochodami, wywołując karambol. Rannych zostało 40 osób, w tym 30 członków zespołu. Trąba powietrzna zanikła w okolicach Wikłowa, przed wsią Łęg (gmina Kruszyna).

Trąba wyrwała tysiące ogromnych drzew w powiecie lublinieckim, który uznawany jest za Zielone Płuca Śląska. Zniszczony został m.in. zabytkowy cmentarz żydowski w Cieszowej w gminie Koszęcin.

Chociaż od tragedii minęło 14 lat, mieszkańcy tych miejscowości wciąż z niepokojem spoglądają na zachmurzone niebo.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl