Coraz częściej w naszej części globu możemy zauważać ekstremalne zjawiska pogodowe. Takich nie brakuje także na Pomorzu Gdańskim, gdzie od kilku lat z większą intensywnością dostrzegane są przechodzące przez Bałtyk trąby wodne.
Trąba wodna na Bałtyku. Niesamowite nagrania krążą w sieci. WIDEO
W poniedziałek 11 lipca (2022 r.) po godzinie 20:00 nad Trójmiastem powstała trąba wodna. Zjawisko można było obserwować z wielu miejsc także w Sopocie i Gdyni. Trąba najprawdopodobniej nie miała styczności z lądem. W sieci pojawiają się kolejne nagrania ukazujące to niezwykłe zjawisko.
Obserwowana z Trójmiasta trąba wodna była wynikiem mieszania się mas powietrza, a także intensywnego przemieszczania frontu.
Wcześniej podobne zjawisko można było zaobserwować m.in. u wybrzeży Finlandii, gdzie na morzu w tym samym czasie powstało co najmniej pięć trąb powietrznych, a także kilka nierozwiniętych lejów kondensacyjnych. Nad polskim wybrzeżem trąby widziane były w poniedziałek także z okolic Jastarni.
Trąby wodne na Bałtyku. Jak i dlaczego powstają?
Trąby wodne są coraz częściej spotykane nad Morzem Bałtyckim. Powstają przeważnie od wiosny do jesieni, najczęściej późnym latem. Ma to ścisły związek z procesem powstawania tego zjawiska, który jest podobny do powstawania trąby lądowej. Nad stosunkowo ciepłe, nagrzane wody Morza Bałtyckiego nasuwa się zimne powietrze tworząc dogodne warunki do powstania rotacji podczas mieszania się mas powietrza. Zdarza się, że trąby wodne przechodzą na ląd. Wbrew popularnej opinii trąba wodna nie zasysa wody do leja.
Film nadesłał do nas pan Artur. Dziękujemy za nagranie!