Wakacje nie dla wszystkich są czasem relaksu i wypoczynku. Trwają gorący okres żniw, więc na polach i w gospodarstwach obowiązków nie brakuje. Niestety z pozoru proste czynności mogą zakończyć się tragicznie. Tak było minionej niedzieli w Lesznie Górnym koło Szprotawy gdzie, doszło do makabrycznego wypadku podczas prac polowych.
Rolnik zginął podczas pracy
Zdarzenie miało miejsce podczas prac polowych z wykorzystaniem ciągnika oraz prasy do słomy. W pewnym momencie czterdziestopięcioletni rolnik został wciągnięty przez ruchome części urządzenia. Na miejsce wezwano służby ratunkowe, ale na pomoc było już za późno. Na skutek odniesionych obrażeń mężczyzna zginął na miejscu.
- Niestety, na ratunek nie było szans. Czterdziestopięcioletni mężczyzna zginał na miejscu. Trwa ustalanie dokładnego przebiegu tego tragicznego zdarzenia oraz okoliczności w jakich doszło do śmiertelnego wypadku podczas pracy na polu - mówi sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko, rzecznik żagańskiej policji.
Policyjne czynności związane z tym tragicznym wypadkiem nadzoruje prokuratura.
Niebezpieczna praca w polu
Końcówka lipca i sierpień to dla mieszkańców wsi czas ciężkiej pracy. Na polach praca wre, a rolnicy wykorzystują każdą chwilę, aby zebrać tegoroczne plony. Takim pracom często towarzyszy pośpiech i rutyna. To niebezpieczne połączenie, które bywa przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków. Dlatego Państwowa Inspekcja Pracy przypomina rolnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas prac polowych. O czym trzeba pamiętać?
- Nie zostawiaj niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla innych.
- Zadbaj o to, aby maszyny były sprawne technicznie.
- Nie pozwalaj na kierowanie maszynami osobom nie posiadającym uprawnień.
- Do prac polowych zakładaj odpowiednie obuwie, które zakrywa całą stopę i nie powoduje ryzyka zsunięcia się.
- Zadbaj o to, aby żadna z części ubrania nie była na tyle szeroka, by mogła zostać wciągnięta w maszynę.
Liczną grupę poszkodowanych podczas prac polowych wciąż stanowią dzieci. W wielu gospodarstwach wykorzystuje się pomoc najmłodszych - także przy obsłudze niebezpiecznych narzędzi. Warto pamiętać, że podczas prac polowych dzieci powinny być otoczone szczególną troską. Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę, że w tego typu pracach powinny brać udział dzieci powyżej piętnastego roku życia. Najmłodszym nie powinno się też powierzać kierowania ciągnikiem lub kombajnem oraz załadunków i rozładunków.
Zobacz również:
