Spis treści
Triduum Paschalne - co to znaczy?
Triduum Paschalne to najważniejszy czas w roku liturgicznym katolików. Triduum oznacza dosłownie "trzy dni". Druga część tej nazwy odnosi się do misterium paschalnego, które celebruje się w tym czasie. Owo misterium to męka, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Wielki Tydzień w wierze katolickiej obchodzi się już od IV wieku. Natomiast sama nazwa Triduum Paschalne funkcjonuje dopiero od 1924 roku (wcześniej Triduum Sacrum)
Triduum Paschalne - kiedy jest? Ile trwa?
Triduum Paschalne to Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota. W 2024 roku czas ten trwa od mszy wieczornej w wigilię Wielkiego Czwartku - 27 marca. Triduum zakończy się w Wielką Sobotę wieczorem - 30 marca.
Jak obchodzi się Triduum Paschalne? Wielki Czwartek 2024
Obchody Triduum zaczynają się mszą wieczorną w Wielki Czwartek jednocześnie kończąc okres Wielkiego Postu. Jest to msza Wieczerzy Pańskiej odbywająca się na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.
Wtedy, podczas odgrywania Chwała na Wysokości, w całym kościele mają bić wszystkie dzwony kościoła. Wspomina się wtedy również obrzęd obmycia nóg na dowód pokory i skromności wiernych.
Po zakończonej mszy przenosi się Najświętszy Sakrament do ciemnicy, gdzie odbywa się jego adoracja.
W Wielki Czwartek wierni wspominają ustanowienie dwóch sakramentów – kapłaństwa i Eucharystii. Rozmyśla się także o ostatnich chwilach Jezusa przed męką.
Jak obchodzi się Triduum Paschalne? Wielki Piątek 2024
W Wielki Piątek nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym wspomina się śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wierni biorą wtedy udział tylko w liturgii Męki Pańskiej, a wcześniej w drodze krzyżowej. Adoruje się wtedy drzewo krzyża Chrystusa.
Ołtarz kościelny pozostaje obnażony - nie ma na nim krzyża, kwiatów, obrusów. Po liturgii odprawiane są gorzkie żale - nabożeństwo pasyjne, a także symboliczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
Jak obchodzi się Triduum Paschalne? Wielka Sobota
W Wielką Sobotę również nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym trwają rozważania na temat męki i cierpienia Jezusa Chrystusa. Odwiedza się wtedy Groby Pańskie, a także groby najbliższych zmarłych. Jest to Wigilia Paschalna, a więc dzień poprzedzający Zmartwychwstanie.
Święci się wtedy ogień i wodę, a wierni symbolicznie święcą także swoje pokarmy. Można wtedy także odnowić przyrzeczenia chrzcielne.
O północy w kościołach rozbrzmiewa Alleluja na znak Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Triduum Paschalne 2024. Kiedy się zaczyna? Czym jest Triduum...
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
