Spis treści
Wielki Czwartek. Msza Krzyżma kończy Wieki Post
W Wielki Czwartek przed południem odprawiana jest Msza Krzyżma, która kończy trwający w Kościele katolickim od 40 dni okres Wielkiego Postu. Sprawowana jest ona zawsze w katedrze, pod przewodnictwem ordynariusza miejsca, z udziałem kapłanów z całej diecezji. W trakcie liturgii kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia.
Podczas Mszy Krzyżma błogosławione są oleje chorych i katechumenów oraz konsekrowane jest krzyżmo, czyli olej używany w czasie udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich oraz ślubów wieczystych, konsekracji biskupów, oraz konsekracji ołtarza w kościołach.
Msza Wieczerzy Pańskiej. Początek Triduum Paschalnego
Wieczorem w kościołach odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Jest to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, którą odbył Jezus Chrystus wraz ze swoimi uczniami przed pojmaniem, ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem.
Podczas wieczornych mszy świętych w wielu kościołach kapłani obmywają nogi 12 mężczyznom, co symbolizuje obmycie nóg przez Jezusa 12 apostołom. Na koniec procesja przenosi Najświętszy Sakrament z Tabernakulum do przygotowanej wcześniej ciemnicy. W ten sposób Kościół katolicki rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, w czasie których wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy Św. w Wielki Czwartek. Kapłani zachęcają jednak do udziału w uroczystościach.

mm