Spis treści
Podstawowym celem pracy funkcjonariusza Służby Więziennej jest zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w miejscach, w których przebywają osoby osadzone w jednostkach penitencjarnych oraz resocjalizacja skazanych. Kto może zostać funkcjonariuszem Służby Więziennej, na jakie stanowiska i jak można aplikować, w jakich jednostkach można pełnić służbę i jakie wynagrodzenie i świadczenia otrzymuje funkcjonariusz SW? Na te pytania odpowiada komunikat przesłany nam przez por. Bartosza Muszyńskiego z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie.
Kandydatów na takie stanowiska szukają areszty śledcze i zakłady karne?
Mazowiecka Służba Więzienna prowadzi obecnie nabór kandydatów do służby w zakładach karnych i aresztach śledczych. Obecnie poszukiwani są m.in. wychowawcy, kwatermistrzowie, informatycy, psychologowie, a nawet pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz oczywiście również strażnicy.
Jak dostać pracę w więzieniu? Czy trzeba mieć ukończone specjalistyczne studia?
O zatrudnienie w Służbie Więziennej mogą ubiegać się osoby posiadające co najmniej średnie wykształcenie. Oczywiście, najlepiej jeśli kandydat czy kandydatka ma ukończone także kierunkowe studia. Co jednak ważne obecnie poszukiwane są osoby nie tylko z dyplomem z resocjalizacji, bezpieczeństwa narodowego czy z kryminologii, ale też finansów, pedagogiki, psychologii, a nawet kierunków medycznych czy inżynierskich.
Osoby aplikujące o pracę powinny:
- posiadać obywatelstwo polskie,
- mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej,
- korzystać z praw publicznych,
- być niekaralne,
- posiadać zdolności fizyczne i psychiczne do pełnienia służby.
Warto też zauważyć, że kandydata/kandydatkę do pracy w areszcie lub w więzieniu czeka także rozmowa kwalifikacyjna, testy z wiedzy oraz ze sprawności fizycznej. Chętnych czeka też obowiązkowa komisja lekarska. Nie ma zatem lekko, ale czy warto?
W Służbie Więziennej można zarobić. Wynagrodzenie to nie tylko goła pensja
Obecnie najważniejszą zaletą zatrudnienia w więziennictwie to pewna praca w niepewnych czasach. A co z zarobkami? Na początku młody funkcjonariusz, na podstawowym stanowisku strażnika działu ochrony, po ukończonej szkole średniej, może liczyć na około 5 270 zł na rękę. Oprócz wynagrodzenia funkcjonariusze otrzymują: trzynastkę (trzynasta pensja), mundurówkę, dodatki za stopień, za staż pracy, wcześniejszą emeryturę, dłuższy urlop, dofinansowanie do wypoczynku, ryczałt za dojazdy do miejsca pełnienia służby, równoważnik za brak mieszkania.
Każdy funkcjonariusz odbywa szkolenie wstępne. W czasie służby ma także możliwość skorzystania ze szkoleń zawodowych, specjalistycznych oraz z kursów w ramach doskonalenia zawodowego.
Gdzie są wolne stanowiska w jednostkach penitencjarnych na Mazowszu?
Na terenie Mazowsza funkcjonuje siedem jednostek penitencjarnych: Areszt Śledczy w Warszawie-Białołęce, Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu, Areszt Śledczy w Warszawie-Grochowie, Areszt Śledczy w Grójcu, Zakład Karny w Siedlcach, Zakład Karny w Płocku i Zakład Karny w Przytułach Starych k. Ostrołęki. Część jednostek posiada także swoje oddziały zewnętrzne. Są one zlokalizowane w Płońsku, w Stawiszynie k. Białobrzegów oraz w Popowie. W tych właśnie miejscach kierownictwo prowadzi nabór na następujące stanowiska:
- strażnik działu ochrony,
- referent działu kwatermistrzowskiego,
- referent działu ewidencji,
- młodszy wychowawca działu penitencjarnego,
- młodszy psycholog działu penitencjarnego,
- młodszy psycholog działu terapeutycznego,
- młodsza pielęgniarka/młodszy pielęgniarz/młodszy ratownik medyczny ambulatorium z izbą chorych,
- radca prawny,
- mł. referent działu organizacyjno-prawnego.
Jak informuje służba więzienna, dokumenty aplikacyjne należy przesłać na adres: [email protected].
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
