TSUE. Polska domaga się anulowania kar za Turów potrącanych przez Komisję Europejską. Wraz z odsetkami mowa jest o kwocie ok. 70 mln euro

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Polska domaga się w TSUE anulowania kar za Turów potrącanych przez Komisję Europejską. Chodzi o 500 tys. euro dziennie
Polska domaga się w TSUE anulowania kar za Turów potrącanych przez Komisję Europejską. Chodzi o 500 tys. euro dziennie fot. materialy prasowe
Do sądu UE w Luksemburgu (TSUE) wpłynęła właśnie skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Wraz z odsetkami mowa jest o kwocie ok. 70 mln euro.

Rząd polski wniósł w skardze o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września 2021 r. do 17 stycznia 2022 r.

Sprawa Turowa została wykreślona przez unijny Trybunał Sprawiedliwości w lutym 2022 r. po porozumieniu Polski z Czechami. Wtedy też zostało wstrzymane naliczanie kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów nałożone we wrześniu 2022 r. przez wiceprezes Trybunału na wniosek Czech.

Polski rząd podkreślał wcześniej, że nie zaprzestanie wydobycia, bo kompleks w Turowie dostarcza do 7 procent energii dla Polski. Jeśli chodzi o kary już naliczone od września 2022 r., to Komisja Europejska uważa, że muszą być spłacone i rozpoczęła procedurę potrącania z unijnych funduszy. Polskie władze domagają się anulowania kar i zgodnie z zapowiedzią podejmują wszelkie środki prawne i polityczne.

O wpłynięciu pisma poinformował na Twitterze Ireneusz Kolowca z TSUE.

Przypomnijmy, że kara - w wysokości 0,5 mln euro dziennie - była naliczana w okresie od 20 września 2021 r. do 3 lutego 2022 r. za to, że polski rząd wbrew zaleceniu Trybunału Sprawiedliwości UE (tzw. środek tymczasowy) nie wstrzymał działalności kopalni węgla brunatnego w Turowie do czasu rozpoznania przez TSUE skargi Czech.

Jak wiemy, po zmianie władzy w Czechach minister środowiska Anna Moskwa wynegocjowała porozumienia z Czechami, na mocy którego sprawa przed TSUE stała się nieaktualna. Wtedy też kara przestała być naliczana. O dziwo Komisja Europejska stanęła na stanowisku, że wcześniej naliczone kary należy wyegzekwować. Wraz z odsetkami mowa jest o kwocie ok. 70 mln euro. Co ciekawe urzędnicy z Brukseli potrącali ją z wypłat dla samorządów otrzymujących pieniądze z tytułu programów operacyjnych, co wzbudziło uzasadniony sprzeciw tak samorządów jak i rządu.

Polskie Radio 24, Tomasz Dereszyński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl