Tunel osłonowy dla skoczków na Wielkiej Krokwi w Zakopanem? Naukowcy tworzą już prototyp! WIZUALIZACJE, WIDEO

OPRAC.:
Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Prototyp tunelu osłonowego może być wkrótce zamontowany na Wielkiej Krokwi w Zakopanem
Prototyp tunelu osłonowego może być wkrótce zamontowany na Wielkiej Krokwi w Zakopanem Pracownia Archigeum
- Skoki narciarskie przeniesiemy w inny wymiar i nadamy im nową jakość - zapowiadają architekci z Pracowni Archigeum, którzy badają możliwość utworzenia tunelu osłonowego na rozbiegu dla skoczków. - Prototyp tunelu chcemy zainstalować na Wielkiej Krokwi w Zakopanem – wyjaśnia architekt Przemysław Gawęda, lider zespołu projektowego z Bydgoszczy. Animację można obejrzeć na zamieszczonym poniżej filmie wideo.

Autorskie opracowanie architektów z Polski w postaci tunelu osłonowego na rozbiegu skoczni narciarskiej wchodzi w decydującą fazę realizacyjną – czytamy w przygotowanym dla nas materiale.

Pracownia Archigeum z Bydgoszczy sformalizowała współpracę z Instytutem Lotnictwa w Warszawie, który przeprowadzi w oparciu o makietę i modele trójwymiarowe niezbędne badania aerodynamiczne. Pomysł opracowania tunelu osłonowego zyskał wcześniej aprobatę Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, której delegaci dostrzegli szansę na rozwiązanie problemów, które mają miejsce na rozbiegu skoczni narciarskiej.

Zadaniem instalacji tunelu jest ochrona torów najazdowych przed opadami deszczu i śniegu, a tym samym utrzymanie parametru ślizgu na styku "tor lodowy - narta" na jednakowym poziomie dla wszystkich zawodników. Tunel przypominać będzie przezroczystą tubę, zastosowanie materiału w pełni transparentnego, przezroczystego, pozwoli bez problemu kibicom dostrzec najazd skoczka w transmisjach telewizyjnych, co nie zmieniłoby specjalnie sposobu transmisji konkursów w skokach narciarskich.

Nasz pomysł wchodzi obecnie w decydującą fazę realizacji. Plan jest taki, aby prototyp tunelu zainstalować na Wielkiej Krokwi w Zakopanem – wyjaśnia architekt Przemysław Gawęda, lider zespołu projektowego. - Ta instalacja jest wstępem do projektu skoczni narciarskich nowej generacji, nowej konstrukcji, którą także niebawem zaprezentujemy.

- Skoki narciarskie przeniesiemy w inny wymiar i nadamy im nową jakość. Wszystkie zmiany konsultowaliśmy z FIS-em. Dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile ma podobny pogląd na dyscyplinę - dodaje architekt. Prototyp powinien powstać do końca 2023 roku. Prace badawcze realizowane są w ramach grantu.

- W Norwegii, kolebce skoków narciarskich uznano, że projekt ten zapoczątkuje rewolucję techniczną w skokach, a swoje poparcie wobec inicjatywy w telewizji NRK wyraził Johan Remen Evensen, były rekordzista w długości lotu, a obecnie ekspert stacji. Na antenie TVP Sport słowa uznania względem instalacji skierował wybitny polski skoczek narciarski Adam Małysz oraz były dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer. Kolejnym krokiem, jaki inicjujemy w oparciu o tunel, jest zaprojektowanie skoczni narciarskiej nowej generacji, którą będziemy konsultować w światowej centrali sportów zimowych FIS z siedzibą w Zurychu - informują projektanci.

Dodajmy, że pomysł zamontowania tunelu na rozbiegu Wielkiej Krokwi po raz pierwszy pojawił się w 2019 roku, następnie było o nim głośno w lipcu 2021 roku, jednak wciąż nie doczekał się realizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl