Spis treści
Zawieszenie „krzywdzi palestyńskich cywilów”
Turcja jest "zatroskana" decyzją, która zapadła po przekazaniu przez Izrael danych świadczących o tym, że co najmniej kilkunastu pracowników UNRWA było zaangażowanych w październikowy terrorystyczny atak palestyńskiego Hamasu na Izrael, do czego wykorzystano również pojazdy i budynki agencji ONZ.
W oświadczeniu tureckie MSZ podkreśla, że zawieszenie finansowania "krzywdzi głównie" palestyńskich cywilów - podał Reuters.
– UNRWA zaspokaja potrzeby milionów Palestyńczyków – podkreślił resort, dodając, że oenzetowska agencja działa "w bardzo trudnych warunkach".
Tuszowanie działań Hamasu
Władze Izraela, które wielokrotnie zarzucały UNRWA, że przymyka oko lub wręcz tuszuje działania rządzącego Strefą Gazy Hamasu, ujawniły tunele wykorzystywane przez terrorystów, biegnące obok lub pod obiektami UNRWA. Oskarżono też oenzetowską agencję o wpajanie dzieciom w szkołach antysemityzmu; UNRWA zaprzecza tym oskarżeniom - przypomniała agencja AP.
Po ataku Hamasu na państwo żydowskie z 7 października 2023 roku, podczas którego terroryści wymordowali około 1200 osób i uprowadzili do Strefy Gazy ponad 240, Izrael zaprezentował n.in. nagrania z kamer monitoringu, na których widać było, jak terroryści wwożą do szpitala w Strefie Gazy jednego i przemocą wloką korytarzem innego porwanego.
Czym zajmuje się UNRWA?
UNRWA zatrudnia w Strefie Gazy 13 tys. osób i dysponuje 300 budynkami, gdzie mieszczą się szkoły, przedszkola, przychodnie i szpitale. Rozdzielana jest tam pomoc humanitarna. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że z usług UNRWA korzysta 87 proc. ludności Strefy Gazy. Jeżeli finansowanie nie będzie przywrócone, działania UNRWA muszą zostać ograniczone już w lutym - uprzedził Guterres.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl
Źródło: