Na początku marca Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) wydała raport „Kościół w Polsce”. Opisuje on sytuacja Kościoła sprzed wybuchu pandemii. W 2019 r. blisko 92 proc. Polaków deklarowało przynależność do Kościoła, ale tylko 37 proc. regularnie uczestniczyło w niedzielnej Mszy świętej. Bardzo prawdopodobne, że procent praktykujących katolików będzie systematycznie spadać.
Wielkanocny koszyczek będzie droższy w tym roku?

Pandemia i milczenie polskich biskupów Kościoła katolickiego
Nie bez znaczenia jest trwająca pandemia, która odsłoniła problemy toczące polski Kościół. Wystarczy tylko wspomnieć o ogólnej bierności biskupów. Nie zareagowali oni, gdy ludzie tracili pracę. Zamiast tego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, apelował do premiera o to, by do świątyń – pomimo pandemii – mogła wejść większa liczba wiernych.
Ubiegły rok to też czas kolejnych informacji o skandalach seksualnych z udziałem księży i o zaniedbaniach ze strony hierarchów i przełożonych. Okres pandemii uwidocznił problem z magicznym postrzeganiem wiary. Z ust księży padały słowa o kościołach wolnych od wirusa czy o bakteriobójczych właściwościach Komunii św. Wypowiedzi te nie spotkały się ze sprzeciwem hierarchów. Brak reakcji z ich strony jest dość wymowny.
Nie bez znaczenia była też reakcja Kościoła na październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja z powodu ciężkiej wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Decyzję TK „z wielkim uznaniem” przyjął abp Gądecki, przewodniczący episkopatu.
Kościół katolicki w Polsce coraz gorzej oceniany
Kościelne skandale, brak rozliczenia sprawców i przełożonych, bierna postawa biskupów wobec pandemii czy ich zaangażowanie polityczne – przekładają się na społeczną ocenę Kościoła. 46 proc. Polaków negatywnie ocenia działalność instytucji kościelnej. Kościół pozytywnie ocenia 43 proc. badanych.
Polski Kościół jest różnorodny. Składa się z ludzi, których oceniać można pozytywnie lub negatywnie. Częściej słychać o negatywnych bohaterach. Postanowiliśmy wyróżnić osoby, które są twarzami polskiego Kościoła.