– W ramach tego programu bez względu na swoje dochody, rodzice mogą dostać jednorazowo 300 zł, które można wydać np. na zakup podręczników, zeszytów czy sprzętów potrzebnych dzieciom do nauki – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wyprawka przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami do 24 lat – przypomina.
Kto może złożyć wniosek o 300+?
Wniosek o wypłatę mogą złożyć rodzice, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
– Pieniądze z "Dobrego startu" przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Cała korespondencja jest przekazywana w formie elektronicznej – przypomina Kowalska-Matis.
Rządowy program „Dobry Start”
1 lipca br. ruszył nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia dobry start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023. Jak czytamy stronach rządowych, złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantowało wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jednak złożenie wniosku w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie powoduje, że wsparcie otrzymamy w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Emerytura po śmierci świadczeniobiorcy. Kiedy ZUS upomni się o zwrot środków?
Dość często zdarza się, że po śmierci członka rodziny na konto wpływa jeszcze emerytura lub listonosz przynosi ją do domu. Nie zawsze wiadomo, co z pieniędzmi zrobić, czy można je zatrzymać, czy też t...
Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Rządowy program „Dobry Start” nie obejmuje również studentów.