Ukraina. Ponad tysiąc postępowań w sprawie rosyjskich zbrodni popełnionych na dzieciach

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Ukraińska prokuratura prowadzi prawie 1,5 tys. postępowań dotyczących zbrodni popełnionych na dzieciach. Zdjęcie ilustracyjne
Ukraińska prokuratura prowadzi prawie 1,5 tys. postępowań dotyczących zbrodni popełnionych na dzieciach. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Flickr/Oleksandr Ratushniak/UNDP Ukraine
Od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę prokuratura wszczęła 1451 postępowań karnych w sprawie zbrodni na dzieciach – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na zastępcę ukraińskiego prokuratora generalnego Ihora Mustieca.

- Od 24 lutego rozpoczęliśmy 1451 postępowań karnych. Spośród nich 486 to informacje pochodzące bezpośrednio od prokuratorów pracujących w terenie. To łączna liczba spraw, które prowadzą różne organy postępowania przygotowawczego – powiedział Mustiec.

Doprecyzował, że każdy region ma platformę, na której prokuratorzy ds. nieletnich współpracują z przedstawicielami wszystkich organów ścigania i koncentrują swoje wysiłki na identyfikacji takich zdarzeń, ich rejestracji i dalszym dochodzeniu.

- W szczególności mamy 668 postępowań w sprawie śmierci, obrażeń i przemocy seksualnej wobec dzieci. 777 dotyczy ataków na instytucje zajmujące się dziećmi. Inne to w szczególności przymusowy transfer dzieci – zaznaczył zastępca prokuratora generalnego.

Mustiec wezwał wszystkich, którzy byli świadkami lub byli ofiarami zbrodni wojennej, aby nie bali się zgłaszać tego funkcjonariuszom organów ścigania: - W tym celu można skorzystać z jednolitej platformy warcrimes.gov.ua, jest ona publicznie dostępna, została stworzona przez Prokuratora Generalnego – dodał.

Z kolei Daria Gierasymczuk, doradca prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka i rehabilitacji dzieci, przypomniała, że w poniedziałek uruchomiono ujednoliconą państwową platformę informacyjną do poszukiwania dzieci: „Dzieci wojny”.

Według niej ważne jest, aby pierwsze kroki wykonać poprawnie, ponieważ od nich zależeć będzie, jak szybko uda się znaleźć dziecko, jak szybko będzie mogła wrócić do domu.

- Aby te pierwsze kroki zostały wykonane poprawnie i szybko, powstał portal „Dzieci wojny”. Teraz każdy, kto ją odwiedzi, będzie mógł zobaczyć przerażający licznik, który jest aktualizowany codziennie – powiedziała Gierasimczuk.

To na tej stronie codziennie będą aktualizowane statystyki dotyczące liczby zabitych i rannych dzieci, a także poszukiwanych lub przymusowo deportowanych i przesiedlanych. Również na tej stronie będzie można zobaczyć dane dotyczące dzieci, które zostały już odnalezione i zwrócone do swoich rodzin.

Gierasimczuk wezwał obywateli, którzy mają informacje o miejscu pobytu poszukiwanego dziecka na terytorium Ukrainy lub wiedzą o fakcie deportacji, przewiezienia dzieci na tereny czasowo okupowane lub do Federacji Rosyjskiej, a także wszystkich, którzy zaginęli lub znaleźli dziecko, aby zgłosić to przez portal „Dzieci wojny”.

Według Darii Gierasimczuk, w wyniku działań wojennych 693 dzieci zostało rannych, 358 zmarło, 203 zaginęło, a co najmniej 5754 zostało przymusowo wysiedlonych lub deportowanych.

Źródło: Ukrinform

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl