- Od 24 lutego rozpoczęliśmy 1451 postępowań karnych. Spośród nich 486 to informacje pochodzące bezpośrednio od prokuratorów pracujących w terenie. To łączna liczba spraw, które prowadzą różne organy postępowania przygotowawczego – powiedział Mustiec.
Doprecyzował, że każdy region ma platformę, na której prokuratorzy ds. nieletnich współpracują z przedstawicielami wszystkich organów ścigania i koncentrują swoje wysiłki na identyfikacji takich zdarzeń, ich rejestracji i dalszym dochodzeniu.
- W szczególności mamy 668 postępowań w sprawie śmierci, obrażeń i przemocy seksualnej wobec dzieci. 777 dotyczy ataków na instytucje zajmujące się dziećmi. Inne to w szczególności przymusowy transfer dzieci – zaznaczył zastępca prokuratora generalnego.
Mustiec wezwał wszystkich, którzy byli świadkami lub byli ofiarami zbrodni wojennej, aby nie bali się zgłaszać tego funkcjonariuszom organów ścigania: - W tym celu można skorzystać z jednolitej platformy warcrimes.gov.ua, jest ona publicznie dostępna, została stworzona przez Prokuratora Generalnego – dodał.
Z kolei Daria Gierasymczuk, doradca prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka i rehabilitacji dzieci, przypomniała, że w poniedziałek uruchomiono ujednoliconą państwową platformę informacyjną do poszukiwania dzieci: „Dzieci wojny”.
Według niej ważne jest, aby pierwsze kroki wykonać poprawnie, ponieważ od nich zależeć będzie, jak szybko uda się znaleźć dziecko, jak szybko będzie mogła wrócić do domu.
- Aby te pierwsze kroki zostały wykonane poprawnie i szybko, powstał portal „Dzieci wojny”. Teraz każdy, kto ją odwiedzi, będzie mógł zobaczyć przerażający licznik, który jest aktualizowany codziennie – powiedziała Gierasimczuk.
To na tej stronie codziennie będą aktualizowane statystyki dotyczące liczby zabitych i rannych dzieci, a także poszukiwanych lub przymusowo deportowanych i przesiedlanych. Również na tej stronie będzie można zobaczyć dane dotyczące dzieci, które zostały już odnalezione i zwrócone do swoich rodzin.
Gierasimczuk wezwał obywateli, którzy mają informacje o miejscu pobytu poszukiwanego dziecka na terytorium Ukrainy lub wiedzą o fakcie deportacji, przewiezienia dzieci na tereny czasowo okupowane lub do Federacji Rosyjskiej, a także wszystkich, którzy zaginęli lub znaleźli dziecko, aby zgłosić to przez portal „Dzieci wojny”.
Według Darii Gierasimczuk, w wyniku działań wojennych 693 dzieci zostało rannych, 358 zmarło, 203 zaginęło, a co najmniej 5754 zostało przymusowo wysiedlonych lub deportowanych.
Źródło: Ukrinform
