Ukraina: Zaprzysiężenie Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta, a potem rozwiązanie parlamentu

Kazimierz Sikorski
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski GENYA SAVILOV/AFP/East News
Zaskakująco rozpoczęła się poniedziałkowa uroczystość zaprzysiężenia nowego, szóstego prezydenta Ukrainy, który do gmachu parlamentu przyszedł piechotą w otoczeniu swoich zwolenników. Wołodymyr Zełenski poinformował niespodziewanie o rozwiązaniu parlamentu.

Zagotowało się w parlamentarnych ławach, bo wielu posłów jest przekonanych, że wybrany na głowę państwa aktor telewizyjny i producent nie ma takiego prawa.

Nowo wybrany prezydent ślubował najpierw wierność narodowi ukraińskiemu i określił, że jego zwycięstwo jest wygraną wszystkich Ukraińców. Zełenski oświadczył też w swoim w przemówieniu, że jego zwycięstwo wyborcze jest zwycięstwem wszystkich obywateli. Od dziś każdy z nas niesie odpowiedzialność za państwo – podkreślał.

Za swoje pierwsze zadania uznał konieczność wstrzymania ognia w Donbasie, gdzie nadal trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami. Mówiąc o rozwiązaniu parlamentu powołał się na słowa amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana, też z zawodu aktora, który mówił: Rząd nie rozwiąże naszych problemów, rząd jest naszym problemem.

Miał na myśli dotychczasową bezczynność we wprowadzaniu najpilniejszych reform, pod jego rządami to się ma zmienić i w pierwszym rzędzie zaapelował o przyjęcie takich ustaw, jak o zniesieniu immunitetu parlamentarnego i o odpowiedzialności karnej za nielegalne wzbogacanie się. Zełenski chce też odwołania szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Prokuratora Generalnego i ministra obrony.

Przeciwnicy odwołania parlamentu mówią, ze prezydent postąpił wbrew prawu. Przypomina się, że tydzień temu rządząca koalicja została rozwiązana po tym, jak Front Ludowy byłego premiera Arsenija Jaceniuka opuścił sojusz. To zablokowało możliwość rozwiązania przez prezydenta Rady Najwyższej i rozpisania nowych wyborów, na czym bardzo zależy prezydentowi. Od chwili rozwiązania koalicji ukraiński parlament miał 30 dni na powołanie nowej koalicji.

Zelenski już wcześniej oskarżał Centralną Komisję Wyborczą o umyślne zwlekanie z podaniem oficjalnych wyników wyborów prezydenckich. Według niego, komisja chciała w ten sposób opóźnić zaprzysiężenie nowego prezydenta, tak by odbyło się ono po 27 maja i tym samym uniemożliwić mu rozwiązanie parlamentu.

-Zdobyłem 73 proc. głosów poparcia i w związku z tym mam prawo rozważyć taki krok, na rozwiązanie parlamentu – mówił Zelenski jeszcze jako prezydent elekt.

Kadencja obecnego parlamentu upływa w tym roku, a wybory powinny się odbyć jesienią. Jednak zdaniem części ekspertów, Zełenski chce rozwiązać parlament, w którym nie ma popierającej go siły politycznej. Pozaparlamentarna partia prezydenta elekta "Sługa Narodu" w sondażach zdobywa ponad 25 proc. poparcia i jest najpopularniejszym ugrupowaniem politycznym.

Bez nowych wyborów i bez zdobycia solidnego poparcia w parlamencie Zelenski nie ma najmniejszych szans na przeforsowanie swoich reform. Tym samym za kilka miesięcy, kiedy wyborcy powiedzieliby mu :sprawdzamy, prezydent nie miałby się czym pochwalić.

Podczas ceremonii zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy nasz kraj reprezentowali minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Jak na kraj, który pełnił swoistą rolę” ambasadora” ukraińskich interesów w Brukseli, kraj, którego czołowi politycy podczas Majdanu odwiedzali wschodniego sąsiada, kraj który zabiegał o pomoc dla niszczonej polityką Rosji Ukrainy ranga reprezentacji wydaje się zbyt niska.

POLECAMY:






















od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jego mość
chyba potrzeba moderatora bo my tu o banderowsko faszystowskiej ukrainie a tu agencja burdelowa atakuje .
g
grzeg
Brawo! Coraz bardziej podoba mis ię ten nowy ukraiński prezydent.
s
syn przedw ofic WP
Stan Wojenny na Ukrainie powinien obowiazywac od czasu gdy na Majdanie grupa ludzi protestujacych zostala opanowana przez bande Ukrainskich kryminalistow propagujacych hasla UPA.

Od tamtego czasu nalezalo zamknac granice na Ukrainie, oglosic Stan Wojenny i rozpoczac czyszczenie Ukrainy z faszystowsko-zlodziejsko-kryminalnego elementu jaki niedlugo potem zawladnal rzadami na Ukrainie i rzadzi do dnia dzisiejszego.

Nie bylo by odlamu z posrod nich poniewaz element kryminalny ktory nie dopchal sie DO KORYTA i ratujac sie przed reszta faszystowsko-kryminalnej bandy ktora zagarnela wladze zbiegl do wschodniej czesci Ukrainy pod opieke Rosji.

Nie bylo by teraz klopotow jakie sa obecnie na Ukrainie bo wszystek ten element kryminalny bedacy przy wladzy i rzadzacy we wschodniej Ukrainie zostal by unicestwiony a Ukraina miala by szanse stac sie suwerennym i prawdopodobnie wolnym krajem.
Wróć na i.pl Portal i.pl