Unia Europejska zawiesi dialog polityczny z Izraelem? Powodem wojna w Strefie Gazy

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, proponuje zawieszenie dialogu politycznego między Unią Europejską a Izraelem. Ma to związek z możliwym łamaniem przez to państwo prawa humanitarnego w wojnie w Strefie Gazy.

Spis treści

UE zawiesi dialog polityczny z Izraelem?

O sprawie poinformowała agencja Reutera, powołując się na czterech dyplomatów i list Borrella do szefów MSZ państw UE.

W liście wysłanym w środę do szefów dyplomacji 27 krajów unijnych przed ich posiedzeniem w poniedziałek Josep Borrell powołał się na „poważne obawy związane z możliwym łamaniem międzynarodowego prawa humanitarnego w Strefie Gazy”. Dodał, że do tej pory „te obawy nie zostały wystarczająco wzięte pod uwagę przez Izrael”.

Dialog polityczny jest zapisany w umowie stowarzyszeniowej UE z Izraelem, która obowiązuje od 2000 roku.

„W związku z tymi obawami przedstawię propozycję, aby UE powołała się na klauzulę praw człowieka (w umowie o stowarzyszeniu) w celu zawieszenia dialogu politycznego z Izraelem” – napisał w liście.

Propozycja mało prawdopodobna?

Wymagałoby zgody wszystkich 27 państw członkowskich, co – zdaniem dyplomatów, z którymi rozmawiał Reuters – jest mało prawdopodobne.

„Wielu ambasadorów państw UE sprzeciwiło się propozycji Borrella podczas środowego briefingu” – przekazali trzej dyplomaci chcący zachować anonimowość.

Izrael kontynuuje działania zbrojne w Strefie Gazy

Mimo licznych raportów dokumentujących katastrofalną sytuację palestyńskiej ludności cywilnej w Strefie Gazy Izrael kontynuuje tam działania zbrojne. Odrzuca przy tym zarzuty niezależnych organizacji międzynarodowych o zbrodnie wojenne i nierespektowanie praw człowieka, zapewniając, że armia dokłada wszelkich starań, by ograniczyć liczbę ofiar.

Reuters zwrócił uwagę, że UE jest podzielona w kwestii wojny w Strefie Gazy, wywołanej przez atak palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael 7 października 2023 roku.

Jeden z dyplomatów unijnych przekazał Reutersowi, że wśród ambasadorów obecnych w środę na briefingu widać było zdumienie, że Josep Borrell przedstawił tak „radykalną propozycję” bez konsultacji z państwami UE.

W poniedziałek odbędzie się ostatnie posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE, któremu będzie przewodniczył Josep Borrell. Jego pięcioletnia kadencja na stanowisku szefa unijnej dyplomacji dobiega końca. Źródło Reutersa określiło, że jego działania pozostawiły UE „podzieloną bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Armani
Radykalnym krokiem byłaby konfiskata majątków Izraela, bojkot ży.dowskich polityków, całkowite embargo nałożone Izrael i jego obywateli. Do tego jednogłośny ostracyzm dla Izraelitów na każdym kroku.

Dość zasłaniania antysemityzmem zbrodni przeciwko ludzkości
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl