Upał to większe ryzyko wypadku

Tomasz Szmandra
W czasie letnich wakacji zdarza się więcej wypadków niż w ciągu całej zimy. Wysoka temperatura obniża sprawność kierowcy, a jazda po rozgrzanym asfalcie może zakończyć się niebezpiecznym poślizgiem.

Szczególnie na zakrętach auto zachowuje się tak, jakbyśmy w środku lata jechali po lodzie. Jak radzą specjaliści ze szkół doskonalenia jazdy, w razie utraty kontroli nad pojazdem, który nie posiada ABS-u, należy hamować pulsacyjnie.

Grożą nam dwa podstawowe rodzaje poślizgu: nadsterowność, gdy tylne koła samochodu tracą przyczepność oraz podsterowność, kiedy tracą przyczepność przednie koła.

W przypadku nadsterowności należy wcisnąć sprzęgło, aby równomiernie dociążyć wszystkie koła, oraz szybko kręcić kierownicą w celu naprowadzenia przednich kół na właściwy tor jazdy. Natomiast przy poślizgu przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie. Jednak najprostszą i najskuteczniejszą receptą na bezpieczną jazdę po śliskim asfalcie jest po prostu nie przekraczanie dozwolonej prędkości.

Temperatura w stającym na parkingu samochodzie może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza. Jest to temperatura, przy której może np. pęknąć plastik kierownicy! Promienie słoneczne niszczą także tapicerkę.

Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne rolety, matę przeciwsłoneczną albo chociaż przyklejane przyssawkami zasłonki. Dobrze jest również stawiać samochód w cieniu, jednak parkowanie pod drzewami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z wielu gatunków drzew spadają latem brudzace i szkodliwe dla lakieru substancje.

Pamiętajmy, że oślepiające słońce oraz zmęczenie i spadek koncentracji spowodowane upałem mogą stać się przyczyną tragedii, dlatego zanim wsiądziemy do samochodu przewietrzmy go, a podczas podróży róbmy regularne postoje. W czasie jazdy należy uważać z klimatyzacją, gdyż mimo przyjemnego chłodu, wskutek różnicy temperatury na zewnątrz i w samochodzie, najłatwiej się rozchorować.

Z kolei otwarte okna grożą przewianiem i przeziębieniem stawów. Najbezpieczniejszym sposobem chłodzenia jest uchylenie szyber- dachu, choć wtedy w aucie robi się głośno. Pamiętajmy, aby w czasie jazdy pić dużo wody, a jeśli wybieramy się w długą podróż, ubierzmy się w przewiewne, naturalne tkaniny.

Wróć na i.pl Portal i.pl