Zarząd spółki Ursus zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Odbędzie się tuż po Nowym Roku i jego głównym punktem będzie zmiana siedziby spółki. Miałaby ona zostać przeniesiona z Lublina do Dobrego Miasta w województwie warmińsko – mazurskim. W biurze prasowym firmy zapytaliśmy o przyczyny tej decyzji, ale niestety, nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
Decyzję podejmą właściciele papierów wartościowych Ursusa. Największym akcjonariuszem spółki jest spółka Invest-Mot z podmiotami zależnymi, której prezesem jest Andrzej Zarajczyk (prywatnie ojciec Karola Zarajczyka, byłego prezesa Ursusa). Głosowanie w sprawie przeniesienia siedziby spółki zaplanowane jest na 2 stycznia w Dobrym Mieście.
W marcu tego roku komornik działający w imieniu jednego z wierzycieli wkroczył do Ursusa. Zajął surowce, materiały i półprodukty, które spółka na bieżąco wykorzystuje do produkcji maszyn. Długi Ursusa szacuje się na ok. 70 mln zł. Firma przechodzi restrukturyzację. Wnioskowała do sądu o otworzenie przyspieszonego postępowania układowego, którego celem miała być naprawa finansów spółki.
- Przyspieszone postępowanie układowe jest wybierane przez przedsiębiorców głównie ze względu na możliwość utrzymania zarządu nad firmą oraz uzyskanie pewnej, choć ograniczonej, ochrony przed wierzycielami – wyjaśnia Daniel Górski, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.
W październiku Sąd Rejonowy Lublin – Wschód w Lublinie odrzucił wniosek Ursusa o otworzenie przyspieszonego postępowania układowego. Spółka złożyła zażalenie na tę decyzję. W tym miesiącu Sąd Okręgowy oddalił to zażalenie. Dlatego 13 grudnia Ursus złożył ponowny wniosek, tym razem o otwarcie postępowania sanacyjnego (naprawczego - red.), które jest bardziej złożone niż postępowanie przyspieszone.
- Jego zaletą jest zapewnienie dłużnikowi najpełniejszej ochrony przed egzekucją. Zapewnia przede wszystkim ochronę przed egzekwowaniem wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (np. hipoteką lub zastawami). Wiąże się to jednak z koniecznością oddania zarządu nad przedsiębiorstwem w ręce zarządcy ustanowionego przez sąd - zastrzega radca.
Jednocześnie Ursus złożył wniosek o wszczęcie przyspieszonego postępowania układowego do Sądu Rejonowego w Olsztynie. To sąd, któremu będzie podlegał Ursus po ewentualnej przeprowadzce do Dobrego Miasta.
Przypomnijmy, ciągniki z logiem Ursusa produkowane są w Lublinie od 2011 r. To tu mieści się siedziba i największa fabryka firmy. Kolejne zlokalizowane są w Dobrym Mieście i Opalenicy koło Poznania. Pod koniec listopada zarząd Ursusa ogłosił, że podpisał przedwstępną umowę sprzedaży oddziału w Opalenicy na rzecz Trioliet Polska. Pieniądze ze sprzedaży mogłyby pomóc w spłacie wierzycieli. Do tej pory brak informacji o finalizacji transakcji. W biurze prasowym firmy usłyszeliśmy jedynie, że zarząd przykłada wszelkich starań, żeby uzdrowić finanse spółki.
