Spis treści
USA for Africa miało naśladować Band Aid
USA for Africa, czyli United Support of Artists for Africa, powstało z pomysłu Harry'ego Belafonte amerykańskiego czarnoskórego artysty, który zainspirował się utworem Band Aid.
Chodzi o piosenkę "Do They Know It's Christmas?", która została stworzona w 1984 roku przez Boba Geldofa i Midge'a Ure, by zebrać pieniądze na klęskę głodową w Etiopii, jaka spadła na kraj rok wcześniej. W skład grupy Band Aid weszli popularni brytyjscy i irlandzcy artyści.
Piosenka została nagrana w jeden dzień. Artyści chcieli zebrać 70 tysięcy funtów, ale odbiór przerósł ich najśmielsze oczekiwania i w ciągu roku zebrał 8 milionów funtów.
Harry Belafonte chciał zorganizować koncert czarnoskórych artystów, ale Ken Kragen, który został wyznaczony na prezesa fundacji, uznał, że lepiej będzie pójść drogą wyspiarskiej grupy.
Jak powstała piosenka?
Jednym z klientów Kragena był Lionel Richie, dlatego ten skontaktował się z muzykiem, a następnie jego żona skontaktowała się z partnerką Steve'go Wondera. To były pierwsze kroki.
Z czasem w akcję chciało się zaangażować więcej artystów i w ten sposób udało się zorganizować grupę 45 osób, która zebrała się w noc po rozdaniu nagród American Music Awards.
Przy tworzeniu utworu Richie'mu pomagał Michael Jackson, ale w piosence możemy usłyszeć też wiele innych znanych głosów, jak Kim Carnes, Bob Dylan czy Jeffery Osborne oraz wszyscy wymienieni wcześniej.
Amerykańska grupa nie zamierzała jednak poprzestać na jednym utworze i wydała album o takim samym tytule. W jego skład weszło łącznie dziesięć piosenek, a poza tytułowym wykonanym przez wszystkich zainteresowanych były to:
- "If Only for the Moment, Girl" - Steve Perry
- "Just a Little Closer" - The Pointer Sisters
- "Trapped" - Bruce Springsteen & The E Street Band
- "Tears Are Not Enough" - Northern Lights
- "4 the Tears in Your Eyes" - Prince & The Revolution
- "Good for Nothing" - Chicago
- "Total Control" - Tina Turner
- "A Little More Love" - Kenny Rogers
- "Trouble in Paradise" - Huey Lewis and the News
Album ukazał się 23 kwietnia 1985 roku.
Pozytywny odbiór i ogromne zyski
Piosenka, podobnie jak brytyjski odpowiednik, od razu spotkała się z pozytywnym odbiorem i również pozwoliła na zbiórkę ogromnych pieniędzy na rzecz głodującej społeczności w Etiopii.
USA for Africa, podobnie jak Band Aid, nie zatrzymało się jednak na albumie i postanowiło do maksimum wykorzystać możliwość wsparcia potrzebujących.
Organizowano szereg przedsięwzięć, a największym z nich było wydarzenie "Hands Across America". 25 maja 1986 roku od 5 do 6,5 miliona osób w Stanach Zjednoczonych złączyło się dłońmi, chcąc stworzyć niesamowicie długi łańcuch przez 15 minut.
Wielu z uczestników przekazywało po 10 dolarów, by zarezerwować sobie miejsce w kolejce, co pozwoliło samej tej akcji uzbierać 15 milionów dolarów.
Z czasem ukazał się też film dokumentalny "We Are The World - The Story Behind The Song" przedstawiający zapis nagrania piosenki, a także wypowiedzi twórców, a w 20-lecie wydania piosenki do sprzedaży trafiło dwupłytowe DVD, które również zawierało dodatkowe niepublikowane materiały.
Ostatecznie samo wydanie płyty i akcja charytatywna przyniosły około 100 milionów dolarów zysku, a organizacja działa do dziś. Obecnie zajmuje się walką z AIDS w Afryce, ale i w Stanach Zjednoczonych.
