- Rząd w piśmie przesłanym dziś do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazuje, że wniosek Komisji Europejskiej o środki tymczasowe jest niedopuszczalny – oświadczył w mediach społecznościowych Piotr Muller.
Rzecznik rządu dodał, że wnioskowane środki „zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP jakim jest Sąd Najwyższy”. - Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów – stwierdził.
KE wnosi o środki tymczasowe dla Polski
Pod koniec stycznia do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynął wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zastosowania środków tymczasowych w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.
Unijna komisja chce zamrożenia spornych przepisów prawa mówiących o systemie dyscyplinarnym dla sędziów. - Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce, w szczególności ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o organizacji sądów - mówił wówczas na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand. Dodał, że Komisja będzie analizować tekst ustawy przyjętej w czwartek i jej zgodność z prawem Unii Europejskiej.
Skarga do TSUE
W październiku ub.r. Komisja Europejska postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi ws. systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce. Chciała w ten sposób chronić sędziów „przed kontrolą polityczną”.
W uzasadnieniu stwierdziła, że ustawa PiS dotycząca wymiaru sprawiedliwości nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, gdyż w jej skład wchodzą jedynie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, a te powołuje powołuje Sejm w procedurze mającej charakter polityczny.