- Podpisana 1 czerwca przez Prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawa licznikowa ma wymiar symboliczny dla polskiej energetyki. Jest zapowiedzią ogromnych zmian, w centrum których znajdzie się odbiorca energii- skomentował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
- Dostałeś takiego maila? Spełnienie prośby grozi utratą danych lub pieniędzy
- W czerwcu ponad 140 tysiącom osób upłynie termin ważności dowodu osobistego
- Działalność zawiesiło 10 tys hoteli i ponad 400 biur podróży. Co z turystami?
- IKEA wycofuje talerze, miski i kubki. Otrzymasz zwrot pieniędzy
- Polski Ład. O ile tak naprawdę wzrosną emerytury?
- Nowy trend wśród turystów. Łączenie podróżowania z pracą
Chodzi o nowelizację ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, nazywana „ustawą licznikową”. Jak wyjaśniono, ustawa to "przede wszystkim propozycje bardzo korzystnych rozwiązań dla odbiorców energii elektrycznej, pozwalające na ich aktywizację dzięki wykorzystaniu funkcji inteligentnych liczników zdalnego odczytu". Ponadto wskazano, że zawiera ona również przepisy m.in. "likwidujące dotychczasowe bariery w rozwoju magazynów energii".
Ustawa przewiduje, że do końca 2028 roku, liczniki zdalnego odczytu zużycia energii (LZO) zostaną zainstalowane u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych, w tym, co najmniej u 80 proc. gospodarstw domowych.
Inwestycje w zakresie instalacji inteligentnych liczników, za które będą odpowiedzialni operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD), prowadzone będą według harmonogramu zawartego w nowej ustawie, który "rozkłada proces inwestycyjny równomiernie w czasie".
Ekspert: W czasie pandemii rynek najmu krótkoterminowego zys...
- Instalacja inteligentnego opomiarowania energii elektrycznej w Polsce wiąże się z kontraktami o wartości łącznie ponad 7 mld złotych. Rynek urządzeń pomiarowych w Polsce jest w pełni konkurencyjny, o czym świadczy obecność wielu producentów tych urządzeń w kraju- mówi Kurtyka. - Jest to wielka szansa, aby polskie firmy odegrały znaczącą rolę w digitalizacji rodzimej energetyki, a jednocześnie, aby inwestycje w tym sektorze stały się gospodarczym kołem zamachowym po pandemii Covid-19- dodaje.
- W czerwcu ponad 140 tysiącom osób upłynie termin ważności dowodu osobistego
- Od 1 czerwca duże zmiany dla kierowców i pieszych
- "Rodzina 500 plus". Szykują się duże zmiany w programie
- Więcej zapłacisz za paczkę z Chin
- Zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Co się zmieniło?
- Zmiany w programie "Dobry start". Co zrobić, żeby otrzymać 300 zł na wyprawkę
