W czwartek odbyło się posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego. Sędziowie SN uchwalili, że sędziowie wskazania przez nową Krajową Radę Sądownictwa są nieuprawnieni do orzekania, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem. Z tą decyzją nie zgadza się ani rząd, ani prezydent.
W sondażu przeprowadzonym przez United Survey dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zadano pytanie: „Sąd Najwyższy podjął uchwałę, że sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa, prezydent i rząd uważają, że ta uchwała jest nieważna. Kto Pana/Pani zdaniem ma rację w tej sprawie?”.
51,3 proc. respondentów przyznało rację Sądowi Najwyższemu, zgadzając się tym samym, że sędziowie wskazani przez nową KRS powinni powstrzymać się od orzekania.
Z kolei 22,4 proc. badanych jest zdania, że rację w tym sporze ma prezydent i rząd, według których uchwała jest bezprawna.
Zaledwie 2,8 proc. respondentów uznało żadna ze wskazanych stron nie ma racji, a niemal jedna czwarta pytanych (23,5 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.
20 proc. wyborców PiS jest za sędziami
Po stronie rządzących stoi 45 proc. wyborców PiS, ale co piąty zwolennik partii rządzącej twierdzi, że rację mają sędziowie i zgadzają się z uchwałą Sądu Najwyższego. Wyborcy partii opozycyjnych nie mają wątpliwości i jednoznacznie stają po stronie sędziów.
Wyniki sondażu wskazują, że w każdej badanej grupie wiekowej - więcej ankietowanych opowiada się po stronie Sądu Najwyższego.
Zobacz też: Wiceszefowa KE Vera Jourova spotyka się z czołowymi politykami ws. sądów
