Uwaga! Przestępcy podszywają się pod największy bank w Polsce. „Bądźcie ostrożni – to próba oszustwa!"

Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) wydał ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod PKO Bank Polski. – Bądźcie ostrożni – to próba oszustwa! – poinformowano. Jak działają przestępcy?

Spis treści

Atak hakerski na klientów największego baku

– Uważajcie na fałszywe reklamy inwestycyjne publikowane przez cyberprzestępców w mediach społecznościowych – ostrzega we wpisie Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Jak poinformowano, tym razem przestępcypodszywają się pod PKO Bank Polski.

Eksperci CSIRT KNF w zamieszczonym poście przedstawili schemat działania oszustów. – Niebezpieczna reklama prowadzi do fałszywej strony, na której oszuści zachęcają do dokonania rejestracji, a następnie do zainwestowania oszczędności – wskazano.

Bądźcie ostrożni – to próba oszustwa! – ostrzegają!

Post zawiera screen prezentujący fałszywą stronę. – Tysiące Polaków już zwiększyło swoje oszczędności. Zarabiaj do 3 000 euro miesięcznie – zachęca fałszywa reklama.

Fałszywe wiadomości SMS rozsyłane do klientów PKO Banku Polskiego

Kilka dni temu ostrzegano przed nową kampanię wymierzoną w klientów PKO Bank Polski. Oszuści rozsyłają SMS-y informujące o konieczności aktualizacji aplikacji IKO, a link z wiadomości prowadzi do strony zachęcającej do zainstalowania fałszywej aplikacji.

– Po kliknięciu linku „ZAINSTALOWAĆ" ukazuje się fałszywa strona sklepu Google Play, zachęcają do instalacji aplikacji na telefonach z systemem Android. Na telefonach z systemem iOS pojawia się pop-up z instrukcją sugerującą osadzenie tzw. skrótu do aplikacji na ekranie telefonu – wyjaśniali eksperci CERT Polska i na podstawie raportu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Zgodnie z informacjami NASK, zainstalowana aplikacja prowadzi do fałszywego panelu logowania, który ma na celu wyłudzenie danych dostępowych do bankowości elektronicznej.

Oszustwo „na bilet"? Tak działają przestępcy

Wraz z sezonem na imprezy plenerowe, cyberprzestępcy wystartowali z nową kampanią. – Scenariusze takich oszustw są przeróżne, cyberprzestępcy mogą np. sprzedawać fałszywe bilety, odsprzedawać wielokrotnie ten sam bilet, spekulować cenami, a nawet tworzyć fałszywe reklamy kierujące na strony internetowe wyłudzające dane kart płatniczych – tłumaczy Kami Sadkowski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Fałszywe bilety na wydarzenia to zagrożenie, którego skala rośnie w określonych momentach, m.in. w sezonie letnim – dodaje.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obywatel
Zgadnijcie gdzie ja mam cyfryzację. Plastikowy dowód, prawo jazdy i karta płatnicza zajmują niewiele miejsca w porównaniu z dużym smartfonem z rozładowująca się baterią.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl