W ciągu roku komornicy blokują prawie 10 milionów kont bankowych. Jak reagować na egzekucję z rachunku bankowego - radzi ekspert

Magdalena Flis/AIP
Andrzej Banaś / Polska Press
Dłużnik często dowiaduje się o blokadzie konta bankowego, kiedy nie może zrobić przelewu, wypłacić pieniędzy lub zapłacić kartą debetową. Zanim dotrze do niego pismo wysłane tradycyjną pocztą przez komornika, to na rachunku może już nie być zajętych kwot.

W ciągu roku komornicy blokują prawie 10 milionów kont bankowych. Jak reagować na egzekucję z rachunku bankowego?
Coraz częściej długi firm i osób fizycznych są egzekwowane poprzez zajęcie rachunku bankowego dłużnika. Według danych Krajowej Rady Komorniczej w 2018 r. zajęto 9.730.711 kont bankowych. To liczba dwa razy większa niż była jeszcze 4-5 lat temu. Głównym powodem jest uruchomienie w 2016 roku systemu Ognivo, który umożliwia szybką wymianę informacji między bankami, komornikami, ZUS, urzędami skarbowymi, sądami i innymi uprawnionymi.

Do niedawna wierzyciel mógł dostać pieniądze jeszcze zanim dłużnik dowiedział się o ich zajęciu. Od zeszłego roku bank ma obowiązek ich przekazania komornikowi po upływie 7 dni od dnia doręczenia do niego zawiadomienia o zajęciu. Wyjątkiem są jedynie sytuacje w których dochodzi do egzekucji bieżących rent lub alimentów, wtedy bank nadal ma obowiązek niezwłocznego przekazania środków.

Dodatkowy czas na reakcję dłużnika daje jeszcze jedna zmiana wprowadzona od początku tego roku. Wydłużyła ona z 4 do 14 dni czas, jaki komornik ma na przekazanie wierzycielowi należności wyegzekwowanych z rachunku bankowego. Czas ten liczy się od dnia ich otrzymania z banku. W sumie jest więc 21 dni, które dają właścicielowi zablokowanego rachunku szansę na skuteczne odwołanie. Musi to jednak zrobić w ciągu 7 dni od daty otrzymania tytułu wykonawczego.

Powodem odwołania może być bezzasadność wszczętego postepowania albo wcześniejsze zaspokojenie roszczenia. Komornik nie ma też wiedzy o tym jakie pieniądze znajdują się na rachunku ani na co są przeznaczone. Tymczasem zajęciu nie mogą podlegać na przykład pieniądze uzyskane w ramach programu 500 plus. Pierwszeństwo przed długami mają też wypłaty wynagrodzeń, alimentów, renty lub podatku dochodowego. Aby z tych przepisów skorzystać, to dłużnik musi poinformować o tym komornika i przedstawić wiarygodne dowody, np. listy płac, tytuł wykonawczy lub wyciąg bankowy z ostatnich miesięcy.

Szybka i najlepiej uzgodniona z prawnikiem reakcja dłużnika jest o tyle ważna, że zajęcie wierzytelności dotyczy wszystkich rachunków przedsiębiorcy: firmowych, prywatnych i wspólnych. Bez rachunku bankowego trudno jest funkcjonować osobie prywatnej, a co dopiero firmie. Bank może zrealizować zajęcie również z lokaty terminowej. Zajęcie to realizowane jest w ostatniej kolejności. Przepisy o kwocie wolnej od zajęcia pozwalają zachować dłużnikowi na koncie prywatnym jedynie 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2019 roku jest to 1 687,50 zł (75% z 2 250 zł). Na rachunku firmowym zajęciu podlegają wszystkie środki.

W ostateczności można dochodzić swoich praw już po egzekucji administracyjnej, gdy w ocenie dłużnika zajęcie rachunku zostało przeprowadzone niezgodnie z przepisami. Ewentualne odszkodowanie od organu egzekucyjnego może być orzeczone wtedy przez sąd na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W ciągu roku komornicy blokują prawie 10 milionów kont bankowych. Jak reagować na egzekucję z rachunku bankowego - radzi ekspert - Strefa Biznesu

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
Mam długi od dłuższego czasu i znalazłem świetny serwis scorector com, który pomaga mi się ich pozbyć dzięki kursowi finansowemu. Już na początku kursu dowiedziałem się wielu przydatnych informacji i już zacząłem trochę pozbywać się długów. Polecam wszystkim.
Ż
Żaneta
Komornicy żerują na ludziach to gnidy chodzace robiąc ludziom same problemy.
G
Gość
Zakłada Ci znajomy konto, daje kartę i problem z komornikem rozwiązany. Oczywiście musi taki znajomy Ci zaufać, że nie zrobisz mu jakiegoś swinstwa. I korzystasz normalnie z konta, robisz przelewy itp.
G
Gość
Zakłada Ci znajomy konto, daje kartę i problem z komornikem rozwiązany. Oczywiście musi taki znajomy Ci zaufać, że nie zrobisz mu jakiegoś swinstwa. I korzystasz normalnie z konta, robisz przelewy itp.
G
Gisc
Złodziejstwo jak pospolity Kowalski może trzymać bezpiecznie pieniądze w banku skoro za nie zapłacony rachunek będą mu zablokowane i to jest też skurwysynstwo za pracę ma człowiek potracane i jeszcze mało tego to konto. Dom samochód i wszystko cenę. Dlaczego banki lub wierzyciele nie mogą się dogadać. Skoro trzymamy na koncie środki to po co nam konto skoro możemy wypłatę brać do ręki lub wiekszasc pod stolem
Tylko że w Polsce jeszcze za to jest karany pracodawca. Zawód komornika jest nie potrzebny skoro i tak to tylko kancelaria jak u księdza też tam się chodzi na spowiedź tylko że swego majątku anie z tego z czego i dlaczego powstał dług.
G
Grzegorz
Wszystkiego nie powinien zabierać
M
M1
Po prostu trzeba płacić należności w terminie
s
sadinternetowypl
Można też pozew o zapłatę i wniosek egzekucyjny złożyć online sadinternetowy.pl/aktualnosci/2016/09/23/pozew-do-e-sadu-instrukcja-i-wzory-wypelnienia/ . To że dłużnik nie wie nic o wyroku, to 1% spraw. Dłużnik dostaje wyrok, nie płaci, a później dziwi się że komornik zajął mu konto.
C
Czytelnik
Czy mógłbyś to napisać jeszcze raz, ale tym razem po polsku?
M
M..
Ponieważ komornicy nie widzę źródła wpłaty na konto odbiorcy. Mi że jak kiedyś zasiłek rodzinny. Wytłumaczył na czym to polega. Napisalam pismo do komornika i zwolnił środki czyli zasiłek. Ustawodawca tutaj powinien uzupełnić ustawę. Albo banki informować komorników o źródle.
P
Piotr
Skoro jest kwota wolna od zajęcia to dlaczego bank blokuje nawet kwoty po 500-700 zł a komornik jeszcze zajmuje część wynagrodzenia.
Wróć na i.pl Portal i.pl